Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Łd 119/04
Tam, gdzie występuje jakakolwiek sprzeczność w zebranym w sprawie materiale dowodowym, należy ją usunąć wyjaśniając odpowiednio precyzyjnie i obszernie, dlaczego uznano jedne racje i odrzucono inne. Dopiero przedstawienie stanowiska odnoszącego się do zaistniałej rozbieżności w ustaleniach i ocenach specjalistycznych stwarza rzeczywistą gwarancję obiektywizmu działania organu podatkowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi Kancelarii Biegłych Rewidentów "CA-P" Spółce z o.o. z siedzibą w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 7 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 r - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 30 marca 2001 r. (...) Inspektor Kontroli Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w C. określił Kancelarii Biegłych Rewidentów "CA-P" Spółce z o.o. z siedzibą w Ł. będącej następcą prawnym Kancelarii Biegłych Rewidentów "C-S-P" zobowiązanie podatkowe powstałe w podatku dochodowym od osób prawnych za 1998 r. w kwocie 254.059 zł, zaległość podatkową w wysokości 33.310 oraz odsetki za zwłokę w kwocie 27.065 zł. W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego ustalono, że Spółka zaniżyła wysokość osiągniętego dochodu poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na pokrycie kosztów prac remontowo-budowlanych związanych z dociepleniem i elewacją zewnętrzną budynku biurowego Spółki. Ponadto na podstawie opinii biegłego stwierdzono, że zakup i wymiana stolarki okiennej oraz zastąpienie zwykłych tynków cementowo-wapiennych tynkami szlachetnymi cienkowarstwowymi na siatce i styropianie powoduje wzrost cech technicznych oraz wartości użytkowej i jest niewątpliwe ulepszeniem składnika majątkowego w rozumieniu przepisów podatkowych.