Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 kwietnia 2005 r., sygn. II SA/Kr 2967/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie AWSA Dorota Dąbek sprawozdawca WSA Elżbieta Kremer Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2002 r. Nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ją decyzją organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] decyzją z dnia [...] 2002 r., Nr [...] wydaną na podstawie art. 138 §1 pkt 1 kpa oraz art. 5 punkt 4a ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, po rozpatrzeniu odwołania M. Z., utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...].2002r., Nr [...]., w sprawie braku podstaw do stwierdzenia chorób zawodowych wymienionych w poz. 1 i 19 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1993r. w sprawie chorób zawodowych. Decyzja ta wydana została po ponownym rozpatrzeniu sprawy, wcześniejsza bowiem decyzja organu I instancji z dnia [...].2001r. została przez organ II instancji uchylona decyzją z dnia [...].2001r. z powodu braku konsultacyjnego badania Instytutu Medycyny Pracy w [...] w kierunku choroby z poz. 1 wykazu.

W rozpatrywanej ponownie sprawie ustalono, że M. Z. pracowała w [...] Szpitalu Okulistycznych [...] jako pielęgniarka - instrumentariuszka od [...].1976r. do [...].1998r. w ekspozycji na środki narkozy wziewnej - i podtlenek azotu oraz pole elektromagnetyczne z lancetronu. W [...] Ośrodku Medycyny Pracy była badana w 1992, 1995 i 1997 roku oraz w okresie od [...].2000r. do [...].2000r. W wyniku przeprowadzonych badań, jednostka ta w dniu [...].2002r. wydała orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania chorób zawodowych wymienionych w poz. 1 i 19 wykazu chorób zawodowych, spowodowanych działaniem środków do narkozy wziewnej oraz promieniowania elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości. Pani M. Z. była badana konsultacyjnie w Instytucie Medycyny Pracy w [...]. Po badaniach przeprowadzonych od [...]. do [...].2000r., Instytut wydał orzeczenie lekarskie z dnia [...].2000r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej będącej następstwem działania pola elektromagnetycznego. W uzasadnieniu w/wym. orzeczenia stwierdzono, że biorąc pod uwagę całokształt obserwacji, przebieg choroby, wyniki przeprowadzonych badań, aktualną wiedzę medyczną na temat wpływu pól elektromagnetycznych na człowieka, brak jest podstaw do rozpoznania zespołu pozapiramidowego jako następstwa narażenia na pola elektromagnetyczne. Obserwacja kliniczna pacjentki w dniach [...]-[...].2000r. oraz w dniu [...].2000r. stanowiła podstawę do wydania przez Instytut w dniu [...].2002r orzeczenia lekarskiego o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej pod postacią ostrego lub przewlekłego zatrucia środkami używanymi do narkozy wziewnej. W uzasadnieniu podano, iż przeprowadzone badania nie ujawniły uszkodzenia narządów krytycznych dla środków używanych do narkozy wziewnej ( wątroba i płuca ). Z dokumentacji [...]OMP również wynika, że w czasie badań okresowych pacjentka nie zgłaszała dolegliwości, które można by łączyć z narażeniem na środki narkozy wziewnej. Zdaniem Instytutu brak jest merytorycznych podstaw do łączenia niewielkiego stopnia niedowładu pozapiramidowego prawej ręki z warunkami pracy. Zbieżność czasowa między wystąpieniem tych objawów z objawami przebytego niedotlenienia mózgu sugeruje tło naczyniowe. Anizokoria pojawiła się jeszcze wcześniej, przed wielu laty. Jednakże szczegółowe badanie mózgu metodą NMR nie ujawniło zmian organicznych. Przepływy naczyniowe w obrębie dostępnych naczyń były prawidłowe. Nie udało się uwidocznić przepływów w tętnicach przednich i środkowych mózgu. W przeciwieństwie do przeszłości aktualnie nie stwierdzono zaburzeń gospodarki tłuszczowej. Brak jest zatem podstaw do rozpoznania choroby zawodowej pod postacią ostrego lub przewlekłego zatrucia środkami narkozy wziewnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00