Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 lutego 2005 r., sygn. I SA/Ol 21/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia WSA Ryszard Maliszewski Asesor WSA Renata Kantecka (spr.) Protokolant Anna Fic po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2005r. sprawy ze skargi M. P., M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za 2004 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących kwotę 525 (pięćset dwadzieścia pięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia 13 lutego 2004r. w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na 2004r.

W motywach zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał, iż Burmistrz Miasta wymierzył M. i M. P. podatek od nieruchomości na 2004r. stosując stawki określone w uchwale Nr "[...]" Rady Miasta w z dnia 1 grudnia 2003r. w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2004r.: za budynki związane z działalnością gospodarczą o powierzchni 80 m2 przy zastosowaniu stawki 13,94 zł/1m2 , za pozostałe budynki o powierzchni 2.954,80 m2 przy zastosowaniu stawki 4,65 zł/1m2 oraz za grunty pozostałe o powierzchni 13.792 m2 przy zastosowaniu stawki 0,19 zł/1m2. Zaznaczył, iż nie budzi wątpliwości, że podatnicy są właścicielami budynków i gruntów wymienionych w decyzji organu pierwszej instancji i posiadających powierzchnię w tej decyzji wymienioną. Bezsporne jest również, iż przedmiotowe grunty zapisane są w ewidencji gruntów i budynków jako "tereny zabudowane inne" i oznaczone symbolem "Bi". Organ nie zgodził się natomiast z twierdzeniem podatników, iż opisane grunty są częścią gospodarstwa rolnego, gdyż zgodnie z art.21 ust.1 ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz.U. z 2000r. Nr 100, poz.1086 ze zm.) podstawę m.in. wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Podkreślił, że przepis ten ma charakter obligatoryjny, a podatnicy nie kwestionowali zapisów w ewidencji gruntów i budynków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00