Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 lutego 2005 r., sygn. II SA/Ka 1468/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie: NSA Henryk Wach WSA Małgorzata Jużków (spr.) Protokolant Magdalena Kurpis po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2005 r. sprawy ze skargi "D" S.A. [...] B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] wydaną na podstawie art. 1 pkt 2, art. 4 pkt 5, art.5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity w Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) oraz §§ 1, 7 i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. stwierdził u K. W. chorobę skóry o etiologii zawodowej - wymienioną w pozycji. 10 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do wyżej powołanego rozporządzenia. Swoje rozstrzygnięcie oparł na orzeczeniu Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. z dnia [...] r., z którego wynikało, że lekarze specjaliści rozpoznali u badanego wyprysk alergiczny rąk spowodowany czynnikami szkodliwymi jak chrom i P- fenylodwuamina, występującymi przez 30 lat w miejscu świadczenia przez niego pracy oraz o ustalenia przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ I instancji wskazał, że K. W. pracował w latach 1968-1969 w "A" w B. jako krawiec, a następnie również jako krawiec w latach 1969-1975 w "B" i latach 1977- 2000 w "C" w B., skąd odszedł na emeryturę. Pracując na stanowisku krawca miał kontakt z czynnikiem szkodliwym takim jak chrom znajdujący się w powłokach chromowych i niklowych elementów maszyny szwalniczej, nożyczek, igieł oraz w pozostałościach detergentów w pranej odzieży roboczej. W konsekwencji organ Inspekcji Sanitarnej uznał związek przyczynowy stwierdzonej u niego choroby z warunkami pracy stwarzającymi ryzyko powstania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00