Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2005 r., sygn. II SA/Wa 710/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Sędzia WSA - Eugeniusz Wasilewski Asesor WSA - Jacek Fronczyk Protokolant - Łukasz Pilip po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi A.M. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pełnieniu służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury - oddala skargę -

Uzasadnienie

[...] A.M. pismem z dnia [...] września 2003 r., zwrócił się z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania w celu wydania zaświadczenia dotyczącego pełnienia służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury i stwierdził w nim, że od października 1984 r. do kwietnia 1986 r. pełnił służbę w Wydziale [...]. W związku z tym, ponad 500 godzin spędził ochraniając samoloty na liniach krajowych i uczestniczył w kilkunastu akcjach związanych ze zwalczaniem terroryzmu.

Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w [...] postanowieniem z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...], działając na podstawie art. 219 k.p.a., odmówił wydania zaświadczenia o pełnieniu przez skarżącego służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury. W uzasadnieniu podał, że w trakcie postępowania przesłuchano wskazanych przez skarżącego świadków i w wyniku tych czynności ustalono, iż skarżący w latach 1984 - 1986 pełnił służbę, w ramach odbywania zastępczej służby wojskowej, w Wydziale [...] w W.. Natomiast z dokumentów nadesłanych z Wydziału Prezydialnego Komendy [...] Policji wynika, że skarżący w dniu [...] marca 1986 r. brał udział w ochronie członków delegacji podczas przejazdu przez miasto, zaś innymi dokumentami organ nie dysponuje. Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. Nr 167, poz. 1373), emeryturę podwyższa się o 2 % podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio: w zwalczaniu fizycznym terroryzmu, w jednostce realizującej zadania w tym zakresie, jeżeli funkcjonariusz wykonywał czynności służbowe polegające na rozpoznawaniu i likwidowaniu zamachów terrorystycznych. Zatem zgodnie z tym przepisem, dla podwyższenia emerytury muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki, tj. pełnienie służby w jednostce realizującej zadania w zwalczaniu terroryzmu oraz wykonywanie czynności służbowych, jako antyterrorystyczne. W rozpoznawanej zaś sprawie, skarżący pełnił zastępczą służbę wojskową w [...] w W. i nie była to służba w jednostce realizującej zadania z zakresu zwalczania fizycznego terroryzmu, a jedynie wykonywał czynności on czynności administracyjno - porządkowe (art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji - Dz. U. Nr 7, poz. 58).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00