Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2005 r., sygn. II SA/Ka 819/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędzia Sędzia NSA Anna Apollo, Sędzia WSA Iwona Bogucka, Protokolant, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2005 r. przy udziale --- sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddalono skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Powiatowy Inspektor Sanitarny w D., działając w oparciu o art. 1 pkt 2 i art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity z 1998 r. Dz. U. Nr 90, poz. 575 z późn. zm.) oraz przepisy § 1, 7 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.), odmówił stwierdzenia choroby zawodowej narządu ruchu u Z. S..

W uzasadnieniu powyższego wskazał, że stosownie do § 7 i 10 powołanego wyżej rozporządzenia warunkiem koniecznym do stwierdzenia choroby zawodowej jest jej rozpoznanie przez właściwą placówkę służby zdrowia oraz wykazanie związku przyczynowego między środowiskiem pracy a tą chorobą. W tym celu Z.S. badany był w Przychodni Chorób Zawodowych Górnośląskiego Centrum Medycznego w K..

Jednocześnie opierając się na wynikach przeprowadzonego w miejscu pracy dochodzenia epidemiologicznego, Powiatowy Inspektor Sanitarny ustalił, że od [...] 1979 r. do [...] 1994 r. Z. S. pracował w Kopalni Węgla Kamiennego "A" w D. na stanowiskach: montażu i demontażu ścian, czynnego ratownika, operatora ładowarki, maszynisty elektrowozu, tamiarza, tj. wykonywał prace transportowe wymagające podnoszenia ciężarów oraz w miarę potrzeb prace w wymuszonej pozycji ciała.

Pomimo dokonanych ustaleń dotyczących kontaktu zawodowego z czynnikiem patogennym z powodu nierozpoznania choroby zawodowej przez jednostkę orzekającą (schorzenia kręgosłupa - jak wynika z orzeczenia lekarskiego z dnia [...] r. - nie są ujęte w wykazie chorób zawodowych), brak było - zdaniem Powiatowego Inspektora Sanitarnego - podstaw do wydania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową u w/w.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00