Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Wr 1935/02

 

I SA/ Wr 1935/02 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 grudnia 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) Protokolant: Katarzyna Motyl po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...]o nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r.: I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że wymieniona w pkt I decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz Skarżącego W. P. kwotę 2.715 zł. (dwa tysiące siedemset piętnaście zł.) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]Urząd Skarbowy w J. G. określił W. P., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą "A" kwotę zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r.

Firma Skarżącego stanowiła jeden z podmiotów gospodarczych działających pod znakiem B. Rozliczała się na zasadach ogólnych i korzystała usług "B spółka cywilna W. K. W badanym okresie ponosiła znaczne wydatki, które zarachowywała w ciężar kosztów uzyskania przychodów, w związku z najmem dwóch wózków widłowych i zestawów komputerowych od wskazanej powyżej spółki cywilnej. Analiza powyższych zdarzeń wykazała, iż w tym samym czasie z tych samych wózków oprócz Skarżącego korzystały jeszcze inne podmioty. Wózki były stare, ulegały częstym awariom i nie były wykorzystywane przez Skarżącego w takim wymiarze jaki uzasadniałby wysokość obciążeń wynikających z faktur za ich najem. Cena jaką zapłacił W.P. 11 krotnie przewyższała bowiem wartość przedmiotu najmu. Za ww. kwotę można było ówcześnie nabyć nowe urządzenie, co ustalił organ na podstawie cennika krajowego producenta wózków widłowych "D w G. W związku z powyższym organ porównał cenę ww. transakcji z ceną stosowaną przez firmę "E z W. i ustalił, iż została ona zawyżona. Dokonano zatem korekty kosztów uzyskania przychodu posiłkując się kwotą odpłatności za miesięczny wynajem wózka widłowego przez ww. firmę, jako podstawę swoich działań powołał organ art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00