Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 grudnia 2004 r., sygn. VI SA/Wa 132/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi J. F. oraz P. i N. W. na z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie ochrony gruntów leśnych uchyla zaskarżone postanowienie

Uzasadnienie

Dnia [...] sierpnia 2002 r. Rada Gminy [...] podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...]. W związku z tym dnia [...] grudnia 2002 r. Wójt Gminy [...] skierował do Wojewody [...] wniosek (Nr [...]) o wyrażenie zgody na zmianę przeznaczenia w powołanym planie gruntów leśnych stanowiących własność J. F. (działka nr [...] o pow. 0,20 ha) oraz P. i N. W. (działka nr [...] o pow. 0,20 ha), położonych we wsi [...], gmina [...], na cele nieleśne - pod zabudowę mieszkaniową. W uzasadnieniu wniosku Wójt wskazał m.in., że za zmianą przeznaczenia przedmiotowych gruntów leśnych na cele mieszkaniowe przemawia ich usytuowanie w pobliżu osiedli mieszkaniowych, podkreślając jednocześnie konieczność ochrony istniejącego na tych działkach drzewostanu.

Decyzją Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2003 r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 5 i art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. Nr 16, poz. 78, z późn. zm.) oraz art. 104 K.p.a.., po zapoznaniu się z opinią (pozytywną) [...] Izby Rolniczej z dnia [...] czerwca 2003 r., nie wyrażono zgody na przeznaczenie w zmienianym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy [...] gruntów leśnych nie stanowiących własności Skarbu Państwa położonych we wsi [...] na działkach nr [...] o pow. 1,05 ha oraz wymienionych działkach nr [...] i [...] (każda o pow. 0,20 ha). W uzasadnieniu stwierdzono, że projektowany do zmiany przeznaczenia teren leśny stanowi część kompleksu leśnego obejmującego typ siedliskowy lasu - [...]; drzewostan [...] w wieku ok. 45 lat o zadrzewieniu 0,7. Z racji położenia lasy wsi [...] są lasami ochronnymi i mają do nich zastosowanie przepisy dotyczące lasów tego rodzaju. Ponadto obszar wsi [...] znajduje się w granicach [...] Obszaru Chronionego Krajobrazu, utworzonego rozporządzeniem Nr 60 Wojewody Mazowieckiego z dnia 24 lipca 2002 r. w sprawie wprowadzenia obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego Nr 203, poz. 4938). Wskazano również, że zmiana przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne w tym rejonie byłaby niezgodna z przyjętą przez Radę Powiatu w [...] "Strategią rozwoju powiaty [...] do 2015 r." oraz "Programem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w powiecie [...]", co podniósł Starosta [...], wnosząc w kilku pismach do [...] Urzędu Wojewódzkiego o ochronę lasów. Odmowę uzasadniono także tym, iż na terenie gminy [...] we wsi [...] występują grunty nieleśne, które mogą być wykorzystane na cele budownictwa mieszkaniowego. W świetle przedstawionych argumentów uznano też, że nie jest możliwe skorzystanie z możliwości wynikających z art. 9 ust. 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych i uznanie projektowanych zmian przeznaczenia lasów ochronnych a cele nieleśne za szczególne przypadki, uzasadniające zmianę przedmiotowych gruntów ze względu na ważne względy społeczne i brak innych gruntów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00