Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2004 r., sygn. II SA/Ol 774/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędzia WSA Asesor WSA Protokolant Marzenna Glabas Adam Matuszak Katarzyna Matczak (spr.) Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu l grudnia 2004 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" r., nr "[...]" w przedmiocie zwolnienia ze służby I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia "[...]" r.; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej A. B. kwotę 255 zł. (dwieście pięćdziesiąt pięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w O. decyzją z dnia 15 października 2003 r. Nr "[...]", po rozpatrzeniu wniosku A. B. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia 28 sierpnia 2003r. Nr "[...]" wydaną na podstawie art. 25 ust. l pkt 8b ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o służbie Celnej (Dz.U. Nr 72, póz. 802, ze zm) oraz art. 104 i art. 108 § l ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, póz. 1071, ze zm) o zwolnieniu ze służby w Izbie Celnej w O. A. B. z dniem doręczenia niniejszej decyzji oraz nadaniu temu rozstrzygnięciu rygoru natychmiastowej wykonalności.

W motywach uzasadnienia wskazano, że w dniu 18 lipca 2003 r. Prokuratura Okręgowa w O. poinformowała o fakcie zastosowania przez Sąd Rejonowy w O. w dniu 16 lipca 2003r. wobec A. B. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 228 § 3 kk w zw. z art. 12 kk. Stosownie do art. 25 ust. l pkt 8b ustawy o Służbie Celnej funkcjonariusza celnego zwalnia się ze służby w przypadku tymczasowego aresztowania. Wobec podniesionego we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zarzutu, dotyczącego naruszenia zasady lex retro non agit, gdyż w momencie zastosowania tymczasowego aresztowania nie istniała podstawa prawna do zwolnienia odwołującej się ze służby na podstawie art. 25 ust. l pkt 8b, bowiem przepis ten wszedł w życie w dniu 10 sierpnia 2003r. wyjaśniono, że powyższa regulacja odnosi się do wszystkich funkcjonariuszy niezależnie od terminu ich osadzenia w areszcie. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, w której do dnia wejścia w życie noweli z dnia 23 kwietnia 2003r. do ustawy o Służbie Celnej oraz ustawy Kodeks celny (Dz.U. Nr 120, póz. 1122) funkcjonariusz zostanie uniewinniony prawomocnym wyrokiem lub postępowanie karne wobec niego zostanie umorzone, co w niniejszej sprawie nie ma miejsca. Odnosząc się natomiast do zarzutu naruszenia art. 107 § l i § 3 oraz art. 108 § l Kpa wskazano, że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na interes społeczny, przy czym brak uzasadnienia tej kwestii w decyzji I instancji nie jest przesłanką wystarczającą do jej uchylenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00