Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2004 r., sygn. I SA/Wr 2493/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie: S. NSA Lidia Błystak S. WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Protokolant: A. Szokalska - Kruś po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2004 r. sprawy ze skargi Spółki A Sp. z o.o. w G. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za listopad 2000 r.: I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] nr [...], II. stwierdza, że wymienione w pkt I decyzje nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz Skarżącej A Sp. z o.o. kwotę 237, 60 zł. (dwieście trzydzieści siedem zł. 60/100).
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Inspektor Kontroli Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. określił Skarżącej kwotę nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za październik 2000 r. w wysokości odmiennej od zadeklarowanej oraz ustalił kwotę dodatkowego zobowiązania.
Czynności kontrolne wykazały, iż Skarżąca prowadziła działalność handlową w wynajmowanym od Spółki B pawilonie, umowa w tym zakresie została zawarta w dniu [...]. Pomiędzy obiema spółkami istniały powiązania kapitałowe, o których mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Udziałowcem zarówno jednej jak i drugiej spółki była firma C, która otrzymała od firmy C zadanie stworzenia i rozwoju sieci D w Polsce.
Powyżej wskazana umowa najmu została zawarta w celu prowadzenia działalności handlowej pod znakiem D. Z powyższą umową wiązały się także: umowa członkowska, umowa o znaku firmowym i umowa zaopatrzeniowa. Wszystkie umowy zawierały klauzule, iż rozwiązanie którejkolwiek z nich stanowi podstawę do wypowiedzenia pozostałych umów. Niewątpliwym było zatem, iż Skarżąca pozostawała w związku gospodarczym ze stworzoną przez Spółkę C Grupą D, która to grupa działa w sposób celowy i świadomy.