Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 listopada 2004 r., sygn. II SA/Rz 757/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk AWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant: sekr. sądowy Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. A. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku osiedleniowego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji z dnia [...] lipca 2004 r. Nr [...]

Uzasadnienie

II SA/Rz 757/04

UZASADNIENIE

Komendant Wojewódzki Policji decyzją z [...].08.2004r. nr [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz § 23 ust.1 pkt 3 i § 25 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 października 2002r. w sprawie wysokości, warunków i trybu przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia (Dz. U. nr 191, poz. 1589) po rozpatrzeniu odwołania M. A. utrzymał w mocy decyzję Komendanta Miejskiego Policji Nr [...] z dnia [...] lipca 2004r. w sprawie odmowy przyznania zasiłku osiedleniowego.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wyjaśnił, ze podinspektor M. A. obecnie policjant w R. pełnił służbę w Komisariacie Policji w T. Przeniesienie służbowe, na które M. A. wyraził zgodę do Komisariatu w T. nastąpiło w obrębie tej samej jednostki organizacyjnej Policji, gdyż komisariat ten organizacyjnie podlega Komendzie Miejskiej Policji i przeniesienie to nie spowodowało zmiany podległości służbowej. Skarżący godząc się na objęcie funkcji Komendanta Komisariatu w T. wiedział, że będzie zmuszony dojeżdżać do służby z miejscowości R., gdzie posiadał stałe miejsce zamieszkania. M. A. wybudował dom jednorodzinny w miejscowości B., do którego wraz z żoną i synem przeprowadził się 17 lutego 2003r, jednakże nadal musiał dojeżdżać do służby z miejscowości pobliskiej. W takim stanie faktycznym, Komendant Wojewódzki Policji na podstawie przepisów powołanych w podstawie prawnej decyzji nie znalazł podstaw do zmiany czy uchylenia decyzji organu I instancji. Z cytowanego rozporządzenia wynika, że prawo do zasiłku z tytułu zmiany miejsca zamieszkania połączonego ze zmianą z urzędu miejsca pełnienia służby tzw. zasiłek osiedleniowy. Zasiłek taki winien zostać wypłacony w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku przez jednostkę organizacyjną Policji, do której został przeniesiony. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie zostały spełnione przesłanki do przyznania tego zasiłku, gdyż pełniąc służbę w Komisariacie Policji w T. nadal organizacyjnie i personalnie był podległy Komendzie Miejskiej Policji. W ocenie organu nie nastąpiło przeniesienie służbowe do innej jednostki organizacyjnej Policji, a przesiedlenie było skutkiem wybudowania domu w miejscowości pobliskiej do miejsca pełnienia służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00