Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. II SA/Wr 2466/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie: sędzia WSA Ewa Janowska sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spraw. Protokolant: referent Dorota Rak po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], Nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w O. na podstawie § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych oraz art. 104 § 1 Kpa orzekł, iż nie stwierdza istnienia choroby zawodowej u J. D.

W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż Instytut Medycyny Pracy w S. wydał orzeczenie lekarskie, w którym stwierdził brak podstaw do rozpoznania uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu pochodzenia zawodowego. Stwierdzone zaś obniżenie czułości słuchu, uwzględniając fizjologiczną poprawkę na wiek nie powoduje upośledzenia funkcji społecznej narządu słuchu. Organ argumentował nadto, w ślad za wnioskami zawartymi w opinii, iż stwierdzone obniżenie czułości słuchu, jak też fakt, że jego pogłębienie nastąpiło po ustaniu narażenia zawodowego nie pozwalają na przyjęcie związku przyczynowo skutkowego z pracą zawodową, a tym samym nie uzasadniają rozpoznania choroby zawodowej.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył J. D., podnosząc w nim, że słuch utracił w okresie zatrudnienia w A, gdzie świadczył pracę na wydziale stalowni w hałasie. Odwołujący się wskazywał jednocześnie, iż słuch pogarszał mu się od 1983r., co wynika z przeprowadzanych badań okresowych w czasie zatrudnienia, a zatem nie może się zgodzić z decyzją, iż pogorszenie słuchu nastąpiło bez związku z wykonywana pracą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00