Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 listopada 2004 r., sygn. II SA/Lu 370/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (spr.), Sędziowie Asesor WSA Wiesława Achrymowicz, Asesor WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant Ref. staż. Małgorzata Poniatowska Furmaga, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2004r. sprawy ze skargi H.L. na decyzję Wojewody z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydzielenia wkładu gruntowego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody na rzecz H.L. 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., Nr [...] Wojewoda, po rozpoznaniu odwołania H. L. od decyzji Starosty Powiatowego z dnia [...] r., Nr [...], odmawiającej wydzielenia wniesionego przez P. i P. małżonków T. do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w K. wkładu gruntowego na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Organ odwoławczy, podzielając stanowisko Starosty w uzasadnieniu decyzji wyjaśnił, że w zgromadzonym materiale dowodowym brak jest tytułu własności P. i P.T. oraz ich następców prawnych, w tym wnioskodawczyni H.L. do gruntów wniesionych do spółdzielni jako wkład gruntowy. Posiadacze tych gruntów mogli ubiegać się o potwierdzenie prawa własności w trybie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych ( Dz. U. Nr 27, poz.250)
Przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r., na mocy których dokonano scalenia gruntów wsi K. a w szczególności art. 16 ust. 1 ustawy stanowił, że decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów stanowi tytuł do ujawnienia nowego stanu własności w księgach wieczystych, jednakże decyzja ta nie przesądzała tytułu własności.
Przepis art. 148 ustawy z dnia 16 września 1982 r.- Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210 z późn. zm.) nie określa trybu wydzielenia - po ustaniu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej- działki będącej wkładem gruntowym. Z wyjątkiem sytuacji przewidzianych w art. 16ust.2 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. ustawy o scalaniu i wymianie gruntów obecnie obowiązującej takiego wydzielenia dokonuje się w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego między spółdzielnią produkcji rolnej a byłym członkiem bądź w postępowaniu przed sądem powszechnym, jako że stosunki między spółdzielnią produkcji rolnej a jej członkami należą do sfery prawa cywilnego. Rozpoznawanie sporów na tym tle należy do właściwości sądów powszechnych.