Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2004 r., sygn. II SA/Kr 322/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie: AWSA Dorota Dąbek sprawozdawca NSA Wiesław Kisiel Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2004 r sprawy ze skargi T. B. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 8 listopada 2001 r, Nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Decyzją z dnia 8 listopada 2001r., nr [...] , [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2001r., nr [...], którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u T. B. chorób zawodowych wymienionych w poz. 2,3,4 i 6 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz. 294 z późn. zm.).

W uzasadnieniu decyzji organu I instancji wskazano, że T. B. od 1973r. pracuje w [...] Z. M. O. w [...] na stanowisku ślusarza, w warunkach wieloletniego narażenia zawodowego na pył przemysłowy. Zgodnie jednak z orzeczeniem Przychodni Chorób Zawodowych [...] Ośrodka Medycyny Pracy w [...] z dnia [...] .2001r., charakter obserwowanych zmian chorobowych nie spełnia kryteriów obowiązujących przy rozpoznawaniu chorób zawodowych, a więc brak jest dostatecznych radiologicznych cech pylicy płuc, przeprowadzone badania nie potwierdziły astmy oskrzelowej, badanie laryngologiczne wykazało zmiany niecharakterystyczne dla choroby górnych dróg oddechowych, natomiast zachowana wydolność układu oddechowego przy przewlekłym nieżycie oskrzeli uniemożliwia rozpoznanie choroby zawodowej. Po badaniach konsultacyjnych w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] uzyskano orzeczenie z dnia [...] .2001r., w którym również stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, albowiem charakter schorzeń nie spełnia kryteriów orzeczniczych uzasadniających rozpoznanie pylicy płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli i przewlekłego nieżytu błony śluzowej gardła i krtani pochodzenia zawodowego. W związku z tym brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, skoro właściwe placówki służby zdrowia nie dokonały rozpoznania klinicznego choroby zawodowej i wypowiedziały się negatywnie w tej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00