Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 listopada 2004 r., sygn. II SA/Gd 453/02

 

Dnia 3 listopada 2004r Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym; Przewodniczący Sędziowie : Protokolant Sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia NSA Anna Orłowska Anna Zegan po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2004r na rozprawie sprawy ze skargi H. L. na decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia 18 stycznia 2002r nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 listopada 1996 r. nr [...]Inspektor Sanitarny na podstawie § 10 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych odmówił stwierdzenia u skarżącej H. L. choroby zawodowej w postaci przewlekłego astmatycznego nieżytu oskrzeli.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 15 kwietnia 1994r. Ośrodek Medycyny Pracy skierował H. L. do Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z podejrzeniem choroby zawodowej. Ośrodek Medycyny Pracy przekazał wywiad środowiskowy i akta Instytutowi Medycyny Morskiej i Tropikalnej, który w dniu 19 maja 1995 r. zgłosił organowi orzekającemu chorobę zawodową - astmę zawodową. Nadto organ podał, że skarżąca w latach 1980-1991 zatrudniona była w Szkole Podstawowej na stanowiskach sprzątaczki i palacza, gdzie narażona była na takie czynniki jak zapylenie i detergenty. Zarówno Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej, jak i Instytut Medycyny Pracy orzekły, mimo iż skarżąca nie stawiła się na badania, że brak jest podstaw do uznania schorzenia występującego u niej jako choroby zawodowej. W uzasadnieniu swego stanowiska Instytut Medycyny Pracy podniósł, że pył węglowy trudno uznać za alergen, zaś narażenie zawodowe na substancje drażniące, to znaczy pyły i dymy występujące w kotłowni mogły prowokować stany spastyczne oskrzeli u astmatyka uczulonego na alergeny pozazawodowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00