Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Wr 3309/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński . . Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca) Protokolant Anna Szokalska-Kruś po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2004 r. skargi Spółki A Spółka z o. o. w L. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2000 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...], II. orzeka, że wymienione w punkcie I decyzje nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. na rzecz Spółki A Spółka z o. o. w L. kwotę 3.409,60 zł (trzy tysiące czterysta dziewięć złotych sześćdziesiąt groszy) tytułem kosztów postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. ''o /
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Spółki A Spółka z o.o. w L. jest decyzja Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] [...], którą utrzymano w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...] w sprawie określenia za maj 2000 r.:
- nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w kwocie - [...],
- zawyżonej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w kwocie - [...] oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w kwocie - [...].
W uzasadnieniu tej decyzji stwierdzono, że w wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego w zakresie badania prawidłowości deklarowanych podstaw opodatkowania oraz rozliczeń należności budżetowych z tytułu podatku od towarów i usług za lata 2000 i 2001, organ kontroli skarbowej w odniesieniu do maja 2000 r. stwierdził, że Spółka zawyżyła kwotę podatku naliczonego do odliczenia od podatku należnego, zawartego w zakupach inwestycyjnych oraz w zakupach towarów i usług dotyczących bieżącego funkcjonowania firmy, związanych ze sprzedażą opodatkowaną zwolnioną oraz niepodlegającą przepisom ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U Nr 11 poz. 50 z p. zm./, bowiem przy ustalaniu tzw. struktury sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 3 i 4 tej ustawy, w wartości sprzedaży ogółem nie uwzględniła wartości sprzedaży gruntów.