Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 października 2004 r., sygn. III SA 2250/03

Jeżeli małżonkowie podzielą majątek, ale jedno z nich nadal nieodpłatnie korzysta z niegdyś wspólnej nieruchomości, należy oszacować przychód i zapłacić podatek z tytułu bezpłatnego użytkowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2004 r. sprawy ze skargi Anny Ł. na decyzję Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie o podatek dochodowy od osób fizycznych za 1997 r. - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją (...) z dnia 5 października 2001 r. Urząd Skarbowy w Sz. określił Annie Ł. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r., zaległość w tym podatku oraz odsetki od tej zaległości. W uzasadnieniu decyzji urząd stwierdził, że Anna Ł. i jej mąż na mocy umowy zawartej w dniu 8 grudnia 1997 r. w formie aktu notarialnego znieśli istniejącą pomiędzy nimi małżeńską wspólność majątkową. Urząd stwierdził, że Anna Ł. i jej mąż na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ złożyli wspólne zeznanie roczne na podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 1997. W ocenie organu podatniczce nie przysługiwało prawo do rozliczenia z podatku dochodowego za rok 1997 wspólnie z małżonkiem, gdyż zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 powołanej ustawy prawo to przysługuje małżonkom pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, pomiędzy którymi istnieje małżeńska wspólność majątkowa. Ponadto w uzasadnieniu decyzji organ podatkowy wskazywał, że podatniczka po zniesieniu małżeńskiej współwłasności majątkowej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej korzystała nieodpłatnie z całości nieruchomości nabytej wraz z mężem na własność przed zniesieniem współwłasności, oraz z całości nieruchomości będącej przedmiotem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, które zostało przydzielone mężowi podatniczki również przed zniesieniem współwłasności. Według organu podatkowego podatniczka korzystając nieodpłatnie z własności i spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego całości opisanych nieruchomości, w okresie po zniesieniu małżeńskiej współwłasności majątkowej, korzystała w sposób nieodpłatny z ułamkowej części tych praw przypadających po zniesieniu współwłasności na jej męża. Ponadto organ stwierdził, że podatniczka w roku 1997 w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej korzystała nieodpłatnie z nieruchomości będącej własnością Urzędu Miasta, którą w tym okresie dzierżawił jej mąż. Z tego względu organ w decyzji na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 powołanej ustawy określił podatniczce kwoty przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnych świadczeń polegających na korzystaniu bez zapłaty z całości nieruchomości nie będących wyłączną własnością podatniczki oraz z prawa do lokalu użytkowego, które nie przysługiwało w całości podatniczce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00