Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 padziernika 2004 r., sygn. II SA/Lu 95/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Protokolant Asyst. sędziego Rafał Ostrowski, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2004 r. sprawy ze skargi E. i S. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o nałożeniu administracyjnej kary pieniężnej za naruszenie wymagań ochrony środowiska oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] nakładającą na E. i S. małżonków B. karę pieniężną w wysokości 172 563, 90 zł. za usunięcie 142 drzew z działki nr 111 przy ul. S. bez wymaganego zezwolenia.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż zgodnie z art. 47e ust.1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r., Nr 99, poz. 1079) władający nieruchomością są obowiązani utrzymywać we właściwym stanie drzewa i krzewy rosnące na nieruchomościach będących w ich władaniu. Obowiązek dbałości o drzewa i krzewy ustawodawca wzmacnia dodatkowym obowiązkiem uzyskania zezwolenia władzy administracyjnej na wycięcie drzewa lub krzewu i sankcjami pieniężnymi za wycięcie drzew albo krzewów bez zezwolenia albo za ich zniszczenie. Ustawowa ochrona nie obejmuje tylko drzew i krzewów wymienionych w art. 47e ust. 4 ustawy, wśród których są drzewa i krzewy młodsze niż pięcioletnie, drzewa i krzewy owocowe (z wyjątkami), drzewa i krzewy sadzone na plantacjach i takie, które stanowią przeszkody lotnicze. We wszystkich innych przypadkach legalne usunięcie drzew lub krzewów wymaga zezwolenia. W wypadku usunięcia drzew lub krzewów bez zezwolenia właściwy organ administracji publicznej jest zobligowany wymierzyć administracyjną karę pieniężną (art. 47k ustawy). Wymierzenie tej kary jest obligatoryjne, a sankcjonowane w ten sposób przez ustawodawcę jest nie tylko usunięcie drzew lub krzewów ale też ich zniszczenie powodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystywaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności, a także zniszczenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją terenów zieleni, zadrzewień i drzew lub krzewów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00