Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 padziernika 2004 r., sygn. II SA/Lu 2/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom - sprawozdawca, Asesor WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant ref-staż. Agnieszka Kocot, po rozpoznaniu w dniu 08 października 2004 r. sprawy ze skargi E. K. i M. W. na decyzję Wojewody z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie zmiany sposobu użytkowania obiektu (lokalu) I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. nakazuje ściągnąć od Wojewody na rzecz Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie) kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem nieuiszczonego wpisu od skargi;
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r. Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta udzielającą R.W. pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego, zlokalizowanego na działce nr 842/2, położonej w P. przy ul.S., na lokal usługowy kosmetyczny.
W uzasadnieniu decyzji organ drugiej instancji stwierdził, że inwestor dołączył do wniosku o zmianę sposobu użytkowania wymagane dokumenty w postaci mapy sytuacyjno - wysokościowej określającej położenie obiektu, rysunki niezbędne do określenia charakterystyki obiektu opinię techniczną, postanowienie Powiatowego Inspektora Sanitarnego, opiniujące pozytywnie przeznaczenie obiektu na usługi kosmetyczne oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Zmiana sposobu użytkowania obiektu z funkcji gospodarczej na usługową jest zgodna z planem szczegółowego zagospodarowania przestrzennego. Organ drugiej instancji wyraził także pogląd, że organy administracji architektoniczno-budowlanej nie mogą weryfikować wiarygodności złożonego przez inwestora oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.