Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 26 października 2004 r., sygn. I SA/Bd 463/04

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska, Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kleczkowski, Asesor sądowy Grzegorz Saniewski (spr.), Protokolant Sarah Sobecka Kucharczyk, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi T. D. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do września 2001r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz skarżącego kwotę 7.515,00 zł (siedem tysięcy pięćset piętnaście) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

W wyniku przeprowadzonych przez Urząd Skarbowy w Z. czynności kontrolnych ustalono, że w ramach prowadzonej przez skarżącego T. D. pod nazwą P. działalności gospodarczej sprzedawał on dwa asortymenty produktów naftowych - olej napędowy i benzynę bezołowiową Pb 95. Zakupów tych towarów dokonywał tylko w dwóch firmach tj. w Przedsiębiorstwie Produkcyjno - Handlowo - Usługowym "A." Spółka z o. o. z siedzibą w B. oraz w Przedsiębiorstwie Produkcyjno Handlowo Usługowym N. z siedzibą w C.

W wyniku kontroli krzyżowej stwierdzono, że pod adresem firmy N. w C. znajduje się firma o innej nazwie I., posługująca się takimi samymi danymi jak zawarte na pieczątkach umieszczonych na fakturach posiadanych przez skarżącego, w tym takim samym numerem NIP. Ustalono ponadto, że w ewidencji księgowej tej firmy P. nie figuruje jak odbiorca towaru, firma I. nie prowadzi też w ogóle handlu paliwami. Także w toku czynności kontrolnych dokonanych w firmie A. w B. stwierdzono brak kopii faktur jak również, że podatek należny nie został uwzględniony w deklaracjach podatkowych VAT-7 oraz odprowadzony.

W związku z powyższym Urząd Skarbowy w Z. powołując przepis § 50 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, póz. 1245 ze zm.) pozbawił skarżącego prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wskazujących jako sprzedawców ww. firmy w okresie od maja do września 2001 r. i decyzją z dnia [...] Nr [...] określił wysokość obowiązania w podatku od towarów i usług za te miesiące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00