Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 czerwca 2004 r., sygn. II SA/Łd 424/03

 

Dnia 16 czerwca 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie : NSA Irena Krzemieniewska, p.o. Sędziego Monika Krzyżaniak (spr.), Protokolant : referent stażysta Jarosław Szkudlarek, po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2004 roku na rozprawie przy udziale - - - - sprawy ze skargi R.R. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

3 II SA/Łd 424/03

UZASADNIENIE

Decyzją nr [...] z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w W., działając na podstawie § 1 ust. 1 i § 10 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.) w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania, podejrzenia, rozpoznania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115) oraz art. 104 k.p.a., nie uznał schorzenia R.R. za chorobę zawodową.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podniesiono, iż R.R. zatrudniony był w Zakładach [...] Spółka Akcyjna A w W. od roku 1963 do roku 2001 na stanowiskach: ślusarz, brakarz, mistrz, starszy mistrz, dyspozytor, kierownik sekcji koordynacji produkcji, mistrz malarni i montażu sejfów, a od 19 grudnia 2001r. przebywa na świadczeniu przedemerytalnym. Badania środowiskowe wykazały, iż w okresie zatrudnienia skarżący narażony był na hałas pochodzący od obsługiwanych urządzeń oraz hałas ogólny pochodzący od sąsiednich pracujących maszyn i urządzeń na hali. Pomiary natężenia hałasu wykonane w latach 1985-1996 wykazały poziom ekspozycji od 71 do 106 dB/A/. Podczas badań okresowych w 2001r., przeprowadzonych przez lekarza uprawnionego do przeprowadzania badań profilaktycznych, stwierdzono u skarżącego osłabienie słuchu i zalecono pracę w ochronnikach słuchu. W dniu 22 lutego 2002r. R.R. otrzymał skierowanie do Przychodni Konsultacyjno - Diagnostyczna Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy - Poradni Chorób Zawodowych w Ł., ul. A 61/63, która wydała orzeczenie lekarskie nr [...] z dnia [...], w którym rozpoznano u skarżącego obustronny odbiorczy ubytek słuchu typu pozaślimakowego, przebytą gruźlicę płuc w wywiadzie i cechy dysfunkcji lewego błędnika. W orzeczeniu tym stwierdzono jednocześnie, iż brak jest podstaw do rozpoznania zawodowego uszkodzenia słuchu, gdyż stwierdzone zmiany nie wykazują klinicznych cech zawodowego uszkodzenia słuchu i mają tło pozazawodowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00