Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 czerwca 2004 r., sygn. III SA/Lu 302/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia Maria Wieczorek, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (spr.), Asesor WSA Małgorzata Fita, Protokolant ref. staż. Przemysław Gumieniak, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi S. K. w C. na uchwałę Rada Miejskiej z dnia [...] kwietnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum oddala skargę
Uzasadnienie
Rada Miejska podjęła w dniu [...] kwietnia 2004 r. uchwałę Nr XIX/206/04 o odrzuceniu wniosku Stowarzyszenia Konsumentów o przeprowadzeniu referendum gminnego, które polegać miało na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania odpowiedzi pozytywnej lub negatywnej na następujące pytanie:
Czy chcesz zmiany planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego miasta C. w rejonie ulic: R., L. i P. w celu lokalizacji i budowy wielkopowierzchniowego centrum handlowo-usługowego o powierzchni zabudowy kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych obejmującego różnorodne placówki handlowe i usługowe?
Stanowisko swoje Rada Miasta oparła na tym, iż wniosek o przeprowadzenie referendum zmierza do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem i nie odpowiada przepisom ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym. Przedmiot referendum, określony w pytaniu dotyczyć będzie uprawnień władczych organów gminy i zmierza wyłącznie do uzyskania zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Również zdaniem Rady Miejskiej budowy wielkopowierzchniowego centrum handlowo-usługowego o powierzchni zabudowy kilkunastu tysięcy m2 nie można zaliczyć do zadań własnych gminy. Aby referendum mogło być prowadzone w takiej sprawie gmina powinna być również inwestorem tego centrum, a nadto w kompetencjach jej organów musiałaby leżeć decyzja uruchamiająca proces inwestycyjny. W kompetencji organów gminy leży zaś tylko postępowanie o pozwoleniu na budowę takiego centrum, o ile jego lokalizacja będzie zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.