Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 kwietnia 2004 r., sygn. II SA/Lu 730/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędziowie NSA Jerzy Stelmasiak (spr.), Asesor WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant stażysta Tomasz Wójcik, po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2004 r. sprawy ze skarg Prezydenta Miasta oraz M.P. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod ulicę oddala skargi

Uzasadnienie

Wojewoda decyzją z dnia [...] r. /znak[...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa, po rozpatrzeniu odwołania M.P. od decyzji Starosty z dnia [...] r. /znak: [...]/ ustalającej na rzecz M.E. i M. małż. P. odszkodowanie w kwocie 228.352,00 zł za przejście na własność Gminy Miasto działki Nr [...] o pow. 0,5120 ha - uchylił decyzję organu I instancji w pkt II zobowiązującym Skarb Państwa reprezentowany przez Wojewodę do wypłaty ustalonego odszkodowania i orzekł, że do wypłaty ustalonego odszkodowania zobowiązuje Gminę Miasto ul. [...], a w pozostałej części decyzję organu I instancji utrzymał w mocy.

W uzasadnieniu stwierdził, że organ I instancji ustalił przedmiotowe odszkodowanie w wysokości 228,352,00 zł na rzecz M.E. i M. małż. P. działkę oznaczoną Nr [...] o pow. 0,5120 ha, położoną w P. przejętą na rzecz Gminy Miasto w związku z jej zajęciem pod ulicę [...]. Następnie odwołanie od powyższej decyzji organu I instancji wniósł M.P. kwestionując wysokość ustalonego odszkodowania jak i podnosząc fakt nie ustalenia odszkodowania za składniki budowlane, tj. jezdnię pokrytą nawierzchnią mineralno-butumiczną, chodnik asfaltowy oraz fragment zatoki parkingowej.

Rozpatrując odwołanie organ II instancji podkreślił, że wnioskiem z dnia 3 stycznia 2001 r. M.P. wystąpił o odszkodowanie za działkę oznaczoną Nr [...] o pow. 0,6408 ha, która została zajęta pod drogę lokalną miejską, którą to działkę małż. P. nabyli aktem notarialnym Rep. [...] z dnia [...] r. od Rejonowej Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej [...] w P. Następnie, podczas postępowania dowodowego organ I instancji ustalił, że działka Nr [...] /wydzielona z działki o Nr [...] o pow. 0,5357 ha, a ta z kolei działki Nr [...] o pow. 0,6408 ha/ o pow. 0,5120 ha na dzień 31 grudnia 1998 r. była drogą lokalną miejską. Wynika to z rozporządzenia Nr [...]Wojewody z dnia [...] r. w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg lokalnych miejskich /Dziennik Urzędowy Województwa Nr [...]/. Natomiast art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną /Dz.U. Nr 46, poz. 543/ stanowi, że nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem /ust. 1/. Z kolei gmina wypłaca odszkodowanie w odniesieniu do dróg będących w dniu 31 grudnia 1998 r. drogami gminnymi, zaś Skarb Państwa - w odniesieniu do pozostałych dróg /ust. 2/. Dlatego też podstawą do ujawnienia w księdze wieczystej przejęcia na własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nieruchomości, w świetle art. 73, ust. 1 tejże ustawy, jest ostateczna decyzja wojewody wydana na wniosek zainteresowanego /ust. 3/. W tej sprawie taką decyzję Wojewoda wydał w dniu [...] r. /znak: [...]/, którą następnie sprostował postanowieniem z dnia [...] r. /o tym samym znaku/, podkreślił organ II instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00