Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 marca 2004 r., sygn. II SA/Wr 899/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA del. do WSA - Barbara Adamiak (sprawozdawca), Sędzia NSA del. do WSA - Henryka Łysikowska, Asesor WSA - Bogumiła Kalinowska, Protokolant - Krzysztof Caliński, po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi M.B. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy twierdzenia u J. B. choroby zawodowej - pylicy płuc I. Uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji II. Zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. na rzecz M. B. kwotę 250 zł (słownie dwieście pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów poniesionych w postępowaniu przed sądem administracyjnym III. Odstępuje od orzeczenia o wykonaniu zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Sanitarny w W. decyzją z [...] Nr [...], wydaną na podstawie § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 65, poz. 294 ze zm.), nie stwierdził u J. B. choroby zawodowej - pylicy płuc. W uzasadnieniu wskazał, że J. B. pracował w W. Kopalniach Węgla Kamiennego w W. od [...] do [...] na następujących stanowiskach:

- pomoc dołowa

- młodszy górnik

- cieśla górniczy

- górnik strzałowy

od [...] - emerytura

Pracując w W. Kopalniach Węgla Kamiennego w W., w czasie wykonywania prac w podziemnych wyrobiskach na różnych stanowiskach górniczych, narażony był na szkodliwe działanie pyłu kamienno - węglowego powstającego w wyniku urabiania i transportu węgla (stężenia do 180 do 810 z/cm3 oraz od 1,90 do 4,20 mg/m3 przy zawartości wolnej krystalicznej krzemionki od 3,50% do 13,30%).

Ze względu na narażenie zawodowe J. B. był pod opieką Poradni Chorób Zawodowych W. Ośrodka Medycyny Pracy w W. W wyniku ostatniego badania przeprowadzonego w dniu [...] stwierdzono brak podstaw do rozpoznania pylicy płuc. Po zgonie J.B. (w dniu [...]) przeprowadzono sekcję w wyniku, której pobrano wycinek z okolicy płuca. Protokół posekcyjny łącznie z dokumentacją z Poradni P/Pyliczej został przesłany przez W. Ośrodek Medycyny Pracy do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. W wyniku konsultacji przeprowadzonej pośmiertnie Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. orzekł co następuje: "Wykonane na przestrzeni lat 1984-1998 radiogramy płuc nie wykazują zmian radiologicznych uzasadniających rozpoznanie pylicy płuc. Podstawy do rozpoznania pylicy płuc - zgodnie z przyjętymi lekarskimi kryteriami orzeczniczymi - nie dają też zmiany pylicze w tkance płucnej wykazane w badaniu histopatologicznym materiału sekcyjnego. W kontekście braku manifestacji radiologicznej tych zmian jednoznacznie świadczy to bowiem o ich znikomym nasileniu, który to fakt nie pozwala na rozpoznanie choroby zawodowej" (orzeczenie IMP z dnia 1.08.2001r).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00