Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 marca 2004 r., sygn. II SA/Łd 493/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędziowie WSA Krzysztof Szczygielski, p.o. sędziego WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), Protokolant asystent sędziego Krzysztof Rybicki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2004 r. przy udziale sprawy ze skargi J. H. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję nr [...] Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...].

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia [...] Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. na podstawie ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Nr 90 poz. 575 z 1998r. z późń. zm.) oraz § 1, § 10 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 roku w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65 poz. 294 z późń. zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego odmówił uznania występującego u J. H. schorzenia układu oddechowego w postaci astmy oskrzelowej jako choroby zawodowej.

W uzasadnieniu podniesiono, że w wyniku alergologicznych badań konsultacyjnych przeprowadzonych przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Ł. oraz Instytut Medycyny Pracy w Ł. stwierdzono brak podstaw do rozpoznania u skarżącego choroby układu oddechowego o etiologii zawodowej. Brak klinicznego rozpoznania choroby zawodowej wyklucza możliwość wydania decyzji o jej stwierdzeniu wobec powyższego Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. postanowił jak w sentencji decyzji.

W odwołaniu J. H. podważył ustalenia wynikające z zaskarżonej decyzji udowadniając, że jego choroba rozwinęła się w czasie trwania stosunku pracy w F.M.G. A w P. W ocenie skarżącego astmę oskrzelową wywołują nie tylko klasyczne alergeny, na które został poddany podczas badań w Instytucie Medycyny Pracy. Również występujące w jego środowisku pracy chemikalia, przeciągi mogły jego zdaniem przyczynić się do powstania i rozwoju choroby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00