Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 lutego 2004 r., sygn. II SA/Ka 212/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie: asesor WSA Małgorzata Walentek, NSA Tadeusz Michalik (spr.), Protokolant: stażysta referent Mariola Grąziowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2004 r. sprawy ze skargi "A" S.A. "B" w R. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] r. stwierdzono u M. S. chorobę zawodową skóry wymienioną w pozycji 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. (Dz.U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) w sprawie chorób zawodowych.

Decyzję wydano w oparciu o przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne, potwierdzające pracę zainteresowanego w warunkach narażenia na czynnik szkodliwy - klej dwuskładnikowy iniekcyjny żywic poliuretanowych [...] oraz orzeczenie lekarskie poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. stwierdzające zawodową chorobę skóry - wyprysk alergiczny rąk.

Odwołanie od decyzji złożyła "A" S.A. "B" w R. wnosząc o jej uchylenie w całości jako wydanej bez rozważenia kompletnej dokumentacji lekarskiej, w tym również ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Nr [...] w B., w którym M. S. był leczony dermatologicznie na chorobę skóry rąk i okoliczności związanych z przeszkoleniem, okresem, czasem, metodami i warunkami pracy zainteresowanego.

W uzasadnieniu wskazano, że zaskarżona decyzja wydana została na podstawie wyłącznie dokumentacji lekarskiej i środowiskowej oraz przeprowadzonego testu naskórkowego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy i Poradnię Chorób Zawodowych w S., który stwierdził u M. S. chorobę zawodową skóry w postaci wyprysku alergicznego rąk pozostającego w związku z przyczynowym z wykonywaniem pracy przy klejeniu górotworu klejem iniekcyjnym typu [...]. Podniesiono, że dokonując powyższego rozpoznania Wojewódzki Ośrodek, jak również PIS nie wziął pod uwagę, iż stosowanie powyższego kleju w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych do klejenia górotworu zostało dopuszczone decyzją WUG w K. z dnia [...] r. po uprzednim przeprowadzeniu przez GIG dwukrotnych prób ruchowych z klejem [...] i wydaniu decyzji atestacyjnej o jego stosowaniu w zakładach górniczych. Niezależnie od powyższego odwołujący się podnosił, iż przy stosowaniu kleju [...] do klejenia górotworu była wydana stosowna instrukcja zabezpieczająca metody i ochronę osób wykonujących tego rodzaju prace, a pracownicy zatrudnieni przy tego rodzaju czynnościach byli wyposażeni w środki ochrony osobistej /rękawice gumowe i okulary ochronne/ z obowiązkiem ich używania przy tego rodzaju pracach. Podkreślono, że pracownicy odwołującego się, w tym również zainteresowany, zatrudnieni przy pracach związanych z użyciem kleju [...] odbyli stosowane szkolenia w zakresie posługiwania się i stosowania środków ochrony osobistej a prace te wykonywali przez dwie godziny dziennie ( 10 godzin tygodniowo ), z tym znaczeniem, że M. S. miał styczność z pracami tymi przez okres od [...] 2000 r. do [...] 2000 r.. W tym stanie rzeczy odwołujący się wskazał, że nie może zgodzić się z ustaleniami zawartymi w zaskarżonej decyzji, by wyprysk alergiczny rąk u zainteresowanego pozostawał w związku przyczynowym przy posługiwaniu się klejem [...], skoro ręce były zabezpieczone rękawicami gumowymi, które chroniły pracownika od kontaktu bezpośredniego z klejem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00