Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 lutego 2004 r., sygn. II SA/Gd 754/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Gorski, Sędziowie : WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.), WSA Alina Dominiak, Protokolant Hanna Tarnawska, po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. w G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 30 stycznia 2001 r. Nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu i do produkcji innych środków spożywczych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. ustala, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; III. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] na rzecz skarżącej kwotę 7.135 (siedem tysięcy sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Portowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 30 listopada 2000 r. na podstawie zarządzenia Prezesa Rady Ministrów Nr 88 z dnia 28 listopada 2000 r. oraz art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245 ze zm.), § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1973 r. w sprawie postępowania ze środkami spożywczymi i używkami o niewłaściwej jakości zdrowotnej (Dz. U. Nr 19, poz. 110) zakazał wprowadzenia do obrotu i do produkcji innych środków spożywczych - przedżołądków wołowych importowanych z Francji przez "A" Spółkę z o.o. w G..

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że Główny Inspektor Sanitarny pismem Nr [...] z dnia 30 listopada 2000 r. w oparciu o ustalenia Zespołu ds. rozpoznania ryzyka wystąpienia przypadków BSE w Polsce nakazał wycofanie z obrotu, bez względu na datę produkcji, środków spożywczych zawierających mięso wołowe, podroby, jelita wołowe, żelatynę wołową, krew i preparaty z krwi, a także dodatki funkcjonalne i wieloskładnikowe preparaty z zawartością składników pochodzących z tkanek wołowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00