Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 stycznia 2004 r., sygn. II SA/Łd 668/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędziowie: NSA Janusz Nowacki WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Protokolant asystent sędziego Krzysztof Rybicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2004 r. przy udziale sprawy ze skargi W. R. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej, uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. Nr [...] z dnia [...]

Uzasadnienie

W. R. zaskarżył w dniu 28 marca 2001 r. do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. Oddział Zamiejscowy w S. znak [...] z dnia [...], utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] znak[...], w której stwierdzono brak podstaw do uznania rozpoznanego schorzenia za chorobę zawodową.

[...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wyjaśnił, iż jest ona kolejną decyzją o uznaniu braku podstaw do uznania rozpoznanej gruźlicy płuc za chorobę zawodową u W. R., zatrudnionego w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Ł. Oddział w K. na stanowisku kierowcy. Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. wykonując zalecenia [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. nałożone wcześniejszą decyzją z dnia [...] znak [...], uzyskał ponowną opinię lekarską prof. dr hab. med. J. R. , uwzględniającą nowe dowody w sprawie. W opinii tej prof. J. R. oświadczył, cyt. "podtrzymuję moją uprzednio sporządzoną opinię, że gruźlicy u zainteresowanego nie można uznać jako chorobę zawodową. W polskich warunkach epidemiologicznych u dorosłych, w odróżnieniu od dzieci, gruźlica nie jest wynikiem zewnątrzpochodnego zakażenia /domniemanego/ a w następstwie rozbudzenia w nim wcześniej nabytej infekcji na skutek załamania się odporności, np. z powodu cukrzycy, którą wykryto dopiero w szpitalu. Być może nieregularne warunki życia lub nadmierne obciążenie pracą zawodową też się przyczyniły do rozwoju gruźlicy, ale to nie spełnia wymogów choroby zawodowej. Również obraz radiologiczny i polimorfizm zmian- zwłóknienia obok zmian naciekowych wskazuje na to, że mamy do czynienia z gruźlicą pierwotną".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00