Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 3 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDSB2-2.440.281.2021.2.DR

WIS - ŚWIADCZENIE KOMPLESKOWE


WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA (WIS)


 


Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…), Dyrektor  Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.


 


Przedmiot wniosku: usługa (świadczenie kompleksowe) – wykonanie kompleksowej zabudowy meblowej (…)


 


Opis usługi: (…)


 


Rozstrzygnięcie: usługa modernizacji realizowana w obiektach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.


 


Stawka podatku od towarów i usług: 8%


 


Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a ustawy.


 


Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług


 


UZASADNIENIE


 


Pismem z dnia (…): „Wykonanie kompleksowej zabudowy meblowej” według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług.


 


W treści wniosku przedstawiono następujący szczegółowy opis usługi (świadczenia kompleksowego):


 


(…)


 


Uzasadnienie występowania świadczenia kompleksowego (usługi)


 

W przypadkach, w których występuje kilka czynności, które składają się w rezultacie na jedno zasadnicze świadczenie, możemy mówić o pewnym kompleksie świadczeń. Zagadnienie to  było przedmiotem wielu orzeczeń wydawanych zarówno przez TSUE, jak i sądy administracyjne. Można tu przywołać np. wyroki TSUE, które zapadły w sprawach C-111/05 Aktiebolaget NN v. Skatteverket i C-41/04 Levob Verzekeringen BV v. OV Bank NV, z których jednoznacznie wynika, że w sytuacji, gdy „dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00