Interpretacja
Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 17 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-1.450.1253.2020.4.AP
WIS usługa (świadczenie kompleksowe) – montaż i dostawa
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 25 listopada 2020 r. (data wpływu 30 listopada 2020 r.), uzupełnionego pismami z dnia 26 lutego 2021 r. (data wpływu 2 marca 2021 r.) oraz z dnia 17 marca 2021 r. (d ata wpływu 22 marca 2021 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa (świadczenie kompleksowe) – montaż i dostawa pompy ciepła wraz z wykonaniem dolnego źródła ciepła (odwierty pionowe), montażem instalacji górnego źródła ciepła (ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe) oraz wyposażeniem kotłowni w budynkach mieszkalnych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym o powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego jednorodzinnego nieprzekraczającej 300 m2.
Opis usługi:
Usługa wykonania kompletnej instalacji ogrzewania z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła jest wykonywana w nowobudowanych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do 300 metrów, sklasyfikowanych w PKOB pod pozycją 111. Gruntowa pompa ciepła bazuje w rzeczywistości na energii słonecznej, zbieranej i magazynowanej w naturalnych kolektorach, którymi są grunt lub woda gruntowa. Idea ogrzewania pompą ciepła polega na pobieraniu ciepła z kolektora zwanego źródłem dolnym (odwiert y pionowe) i przekazywania go do źródła górnego, czyli do poszczególnych pomieszczeń budynku (ogrzewanie podłogowe). Funkcjonowanie oraz wydajność grzewcza tych urządzeń jest ściśle związana z wykonaniem odwiertów pionowych które wykonuje się do głębokości 100 metrów w głąb ziemi. Długość takiego kolektora uzależniona jest od wielkości mocy pompy ciepła oraz powierzchni grzewczej budynku. Wykonanie odwiertu pionowego polega na wywierceniu w bliskiej odległości od budynku otworu o odpowiedniej śr ednicy na głębokość maksymalnie 100 metrów w głąb ziemi, następnie wprowadzenie sondy pionowej wraz z rurą w wywiercony otwór, wypełnienie rur płynem niezamarzającym jest to glikol propylenowy lub etylenowy, następny etap to wprowadzenie rur do budynku do pomieszczenia zwanego maszynownią lub kotłownią gdzie znajduje się pompa ciepła. Za pomocą rozdzielacza źródła dolnego łączy się rury odwiertu pionowego z gruntową pompą ciepła, w łączeniach rurowych krąży glikol, pobierając energię cieplną z w nętrza ziemi (odwiert pionowy) oddając je do wnętrza budynku oraz przygotowując ciepłą wodę użytkową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right