Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 226 z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. DI/100000/43/607/2018

Ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za osoby wykonujące umowę zlecenia poza granicami kraju w ramach oddelegowania


Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców (t. j.: Dz. U. z 2018, poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1778 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku przedsiębiorcy .......................... z dnia 9 maja 2018 r., złożonym w dniu 14 maja 2018 r. w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za osoby wykonujące umowę zlecenia poza granicami kraju w ramach oddelegowania w sytuacji gdy:

1. wynagrodzenie będzie płatne po zakończeniu wykonywaniu usług przy wyjazdach krótszych niż dwa miesiące

2. wynagrodzenie będzie płatne raz na dwa miesiące przy wyjazdach dłuższych niż dwa miesiące

UZASADNIENIE

Dnia 14 maja 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 9 maja 2018 r. złożony przez przedsiębiorcę......................... o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 czerwca 2018 r., doręczonym w dniu 12 czerwca 2018 r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje, że prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług opiekuńczych w zakresie opieki nad osobami w podeszłym wieku, osobami niepełnosprawnymi lub wymagającymi pomocy w codziennym funkcjonowaniu z innych powodów (dalej: "Podopieczni") w państwach należących do Unii Europejskiej (przede wszystkim na terenie Republiki Federalnej Niemiec, ale nie wyklucza rozszerzenia usług również na inne kraje należące do UE), Wnioskodawca świadczy usługi opiekuńcze na rzecz innego podmiotu z grupy w charakterze podwykonawcy.

Wnioskodawca w celu wywiązania się ze zobowiązań wynikających z kontraktu na podwykonawstwo podejmuje współpracę z osobami fizycznymi (dalej: "opiekun" lub "usługobiorca"), które w jego imieniu wykonują usługi opiekuńcze. Osoby te wykonują usługi również na terenie Rzeczpospolitej Polskiej jednak nie będą to usługi opiekuńcze, ale usługi o charakterze informacyjno-rekrutacyjnym (marketingowym). Wnioskodawca zaznacza, że usługi wykonywane w żadnym z krajów nie są usługami o charakterze marginalnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00