Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 166 z dnia 31 maja 2017 r., sygn. DI/100000/43/427/2017

Nieuwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne odprawy wypłaconej pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2016 r,, poz. 1829 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2016 r,, poz. 963 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku przedsiębiorcy ................. z siedzibą w ................. złożonym w dniu 23 marca 2017 r. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne odprawy wypłaconej pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

Uzasadnienie

Dnia 23 marca 2017 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę ........................ z siedzibą w ............................ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 maja 2017 r., doręczonym w dniu 5 maja 2017 r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że zatrudnia około pracowników na podstawie umowy o prace.

Przedsiębiorca zaznacza, że zamierza, oprócz świadczeń należnych na podstawie przepisów prawa takich jak; odprawy wypłacane pracownikom na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa 2 dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami), odprawy emerytalno-rentowe (art.921 Kodeksu Pracy), odprawy pośmiertne (art. 93 Kodeksu Pracy), wypłacać pracownikom na zasadzie pełnej dobrowolności dodatkowe świadczenia pieniężne (odprawy), stanowiące z reguły krotność ich miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych, w związku z rozwiązaniem urnowy o pracę na mocy porozumienia stron na wniosek pracodawcy bądź też za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00