Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 109 z dnia 11 kwietnia 2014 r., sygn. DI/100000/43/367/2014

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - pakiety medyczne i polisy ubezpieczenia na życie

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2013, poz.672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2013, poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ............. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w .............. z dnia 12 marca 2014 r. złożonym w dniu 19 marca 2014 r., dotyczącym nieuwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości składek z tytułu umów ubezpieczenia na życie i zdrowie w części finansowanych przez pracodawcę swoim pracownikom.

Uzasadnienie

Dnia 19 marca 2014 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 12 marca 2014 r. złożony przez przedsiębiorcę................................ Spółka z ograniczoną, odpowiedzialnością, z siedzibą w ................... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż spółka zamierza współfinansować zakup dla pracowników ubezpieczenia na życie i zdrowie, zawierając z ubezpieczycielami następujące umowy: 1) umowę grupowego ubezpieczenia na życie na rzecz swoich pracowników; 2) umowę ubezpieczenia grupowego następstw nieszczęśliwych wypadków; 3) umowę grupowego ubezpieczenia zdrowotnego na rzecz swoich pracowników oraz członków ich rodzin (tzw. pakiety medyczne). Ubezpieczenia te będą dodatkowymi świadczeniami, jakie spółka będzie zapewniać pracownikom po obniżonej cenie. Warunkiem przystąpienia przez pracownika do ww. ubezpieczeń będzie częściowa odpłatność za te ubezpieczenia ponoszona przez pracownika. Odpłatność będzie polegała na tym, że spółka będzie opłacała składkę ubezpieczeniową, w całości i następnie będzie pobierała częściową odpłatność od pracownika potrącając kwotę (od do zł - w zależności od typu ubezpieczenia) z jego wynagrodzenia (za zgodą pracownika). Obowiązek zakupu ww. ubezpieczeń przez spółkę dla chętnych pracowników oraz wysokość odpłatności ponoszonej przez pracowników będzie wynikał z obowiązującego w spółce regulaminu wynagrodzenia - spółka zamierza wprowadzić zmiany w tym zakresie. Prawo do skorzystania z ww. świadczeń będzie przysługiwało wszystkim pracownikom. Różnica pomiędzy ceną zakupu a kwotą zapłaconą przez pracownika będzie stanowiła dla pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegać będzie opodatkowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00