Wyjaśnienie ZUS z dnia 2 czerwca 2009 r. /Rozliczenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych po zakończeniu roku rozliczeniowego 2008/2009/
W ciągu 2008/2009 r. osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, informowały ZUS o osiąganiu przychodów z tytułu pracy zarobkowej. W zależności od wysokości osiąganych przychodów - ZUS wypłacał świadczenia i zasiłki przedemerytalne w pełnej lub zmniejszonej wysokości, bądź też zawieszał prawo do ich wypłaty.
Ostateczne rozliczenie nastąpi po zakończeniu roku rozliczeniowego 2008/2009, kiedy znana jest ostateczna kwota uzyskanego przychodu.
Rozliczenie przeprowadzane jest w oparciu o zaświadczenie wystawione przez płatników składek, przy czym obowiązek poinformowania ZUS o ostatecznej kwocie przychodu spoczywa zarówno na pracodawcach (zleceniodawcach), jak i świadczeniobiorcach.
Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, osiągające przychody z tytułu dodatkowej pracy zarobkowej, zobowiązane są do poinformowania organu rentowego, o wysokości uzyskanych przychodów.
Obowiązek ten obciążał zainteresowanych w okresie roku rozliczeniowego 2009/2009, kiedy to świadczeniobiorcy oraz płatnicy składek na bieżąco informowali ZUS o przychodzie osiąganym - przede wszystkim - z tytułu:
- pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
- pracy nakładczej,
- pracy wykonywanej na podstawie umowy-zlecenia i umowy agencyjnej lub współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
- wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa-zlecenie lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia lub współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
- wykonywania pracy na podstawie:
- umowy-zlecenia,
- umowy agencyjnej,
- innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
- umowy o dzieło,
jeżeli umowę taką uprawniony do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,