Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.619.2020.2.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.619.2020.2.AA
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2020 r. (data wpływu 9 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 27 listopada 2020 r. (data wpływu 3 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG.
Na podstawie umowy zawartej z () Wnioskodawca wykonuje m.in. usługi związane z tworzeniem i modyfikacją stron oraz aplikacji internetowych, a także inne prace informatyczne.
W zależności od konkretnego, poszczególnego zlecenia, usługi te mają w całości lub w części charakter prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT lub mogą tego charakteru nie mieć wcale.
Przez działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z przytoczoną normą, należy bowiem rozumieć (...) działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (...).
Dostępne Wnioskodawcy interpretacje wskazują, że tworzenie, ulepszanie czy rozwijanie programów komputerowych mające charakter własnej, systematycznej pracy twórczej ma cechy i jest taką właśnie działalnością badawczo-rozwojową, ponieważ ww. definicja wprowadza 2 odrębne obszary takiej działalności: obszar badań naukowych oraz obszar prac rozwojowych, z którym się Wnioskodawca identyfikuje. Wnioskodawca podkreśla w szczególności aspekt twórczy, w przypadku braku którego trudno mówić o pracy badawczo-rozwojowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right