Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.257.2020.2.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.257.2020.2.AM
Dot. dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2020 r. (data wpływu 29 września 2020 r.), uzupełniony pismem z dnia 30 listopada 2020 r. (data nadania 30 listopada 2020 r., data wpływu 3 grudnia 2020 r.) na wezwanie z dnia 23 listopada 2020 r. Nr 0114-KDIP2-2.4010.257.2020.1.AM (data doręczenia 23 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- braku możliwości dalszego dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodu w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego wykorzystywanego w działalności gospodarczej na towar do sprzedaży jest prawidłowe;
- możliwości ponownego wprowadzenia środka trwałego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych zaliczanych w koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy środek trwały został wykreślony z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych, w związku z przeznaczeniem go do sprzedaży, a środek trwały zostanie ponownie oddany do używania na podstawie umowy najmu lub leasingu operacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym. Zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest przede wszystkim wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, a także m.in. sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera z kontrahentami głównie umowy leasingu operacyjnego oraz umowy najmu samochodów osobowych. Przedmioty umów leasingu lub najmu przekazywane przez Spółkę klientom do używania przez okres trwania umowy pozostają własnością Spółki. W tym czasie, od momentu ich nabycia, są one traktowane jako środki trwałe Spółki (kompletne i zdatne do używania), wpisane do prowadzonej przez nią ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych oraz amortyzowane dla celów podatkowych. Dokonywane odpisy amortyzacyjne są przez Wnioskodawcę ujmowane jako koszty uzyskania przychodu. Zawierane umowy najmu lub leasingu operacyjnego mogą kończyć się terminowo, tj. po upływie czasu na jaki zostały zawarte albo przedterminowo, tj. na skutek rozwiązania/wypowiedzenia z uwagi na wystąpienie określonych okoliczności uzasadniających ich wcześniejsze zakończenie. Po zakończeniu tych umów, przedmioty leasingu lub najmu wracają do Spółki i co do zasady przeznaczane są do sprzedaży. Nie następuje ich likwidacja, a jedynie zmiana przeznaczenia ze środków trwałych na przeznaczone do sprzedaży. W związku z powyższym Spółka dokonuje odpowiednich przeksięgowań w ewidencji księgowej (do pozycji zapasy, towary do sprzedaży). W rezultacie Spółka ma podstawy również do wycofania przedmiotów umów z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonych dla celów podatkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right