Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2020, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.394.2020.1.IZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.394.2020.1.IZ
Brak opodatkowania dostawy nieruchomości oraz korekta podatku od nabycia mediów oraz innych towarów.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2020 r. (data wpływu 10 lipca 2020 r.), , o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie;
- możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy nieruchomości jest prawidłowe,
- braku dokonania korekty od nabycia mediów jest prawidłowe,
- obowiązku dokonania korekty kosztów ewidencjonowanych jako podniesienie wartości środków trwałych w budowie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości oraz korekty podatku od nabycia mediów oraz innych towarów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka) nabyła w marcu 2019 roku wraz z inną spółką nieruchomość zabudowaną trzema budynkami - dwoma o charakterze mieszkalnym oraz jednym o powierzchni mieszanej użytkowo-mieszkalnej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i będzie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny również na datę planowanej transakcji, o której mowa poniżej, a jego działalność koncentruje się na opisanej PKD 82.11.Z, tj. administracyjnej obsłudze biura kontrahentów zagranicznych, tzw. back Office.
Wnioskodawca i wszyscy jego wspólnicy są wyłącznie rezydentami dla celów podatkowych w Polsce.
Nabycie nastąpiło od osoby fizycznej i zostało dokonane wspólnie - po połowie, ze wspomnianą spółką X., która również jest czynnym podatnikiem VAT. Nabycie miało na celu zorganizowanie siedziby spółki i nie była planowana dalsza sprzedaż nieruchomości. Czynność nabycia nie podlegała opodatkowaniu VAT i spółka nie korzystała z odliczenia VAT. Budynki są zaniedbane i poza wstępnym nisko-kosztowym remontem, spółki nie angażowały jakichkolwiek znaczących nakładów oraz nie ulepszały nieruchomości. Remont dla swoich potrzeb użytkowych przerwała epidemia COVID i okoliczności jej towarzyszące, które stanęły u podstawy decyzji o ofercie sprzedaży nieruchomości. Jedyną aktywnością gospodarczą związaną z tą nieruchomością był wynajem niewielkiej części powierzchni innej spółce (ok 4% powierzchni użytkowej z całości zabudowy). Przy sprzedaży usług wynajmu spółka opodatkowała kwoty należne podatkiem VAT oraz odliczała VAT naliczony z faktur zakupów służących do wspomnianego nisko-kosztowego remontu budynków. Jednocześnie koszty podnoszące wartość budynków ewidencjonowane są jako podniesienie wartości środków trwałych w budowie, m. in. z uwagi na brak dokumentacji, w tym pozwolenia na użytkowanie, spółka nie wciągnęła nieruchomości do ewidencji środków trwałych oraz nie dokonuje jakichkolwiek odpisów amortyzacyjnych związanych z nieruchomością.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right