Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.537.2020.4.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.537.2020.4.MN

Wydanie gratis gościom w restauracji lodu wytworzonego we własnym zakresie jako przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2020 r. (data wpływu 29 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą pod kodem PKD 56.10.A Restauracje i inne placówki gastronomiczne. Jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza w ramach sprzedaży lemoniad i soków podawać w osobnym naczyniu lód wytworzony we własnym zakresie z wody i przekazywać klientom nieodpłatnie (gratis). Klient zdecyduje samodzielnie czy skorzysta z lodu, czy też nie. Za tę usługę nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata, a w menu będzie zawarta taka informacja.

Na gruncie podatku dochodowego operacja taka jest neutralna. Klient decyduje samodzielnie czy skorzysta z takiej możliwości, a jednocześnie sprzedawca nie otrzymuje żadnego dodatkowego wynagrodzenia, ani innych korzyści materialnych. Warunkiem koniecznym uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód jest jego otrzymanie. Zatem, jeżeli nie dochodzi w ogóle do spełnienia świadczenia, to nie można mówić o uzyskaniu przychodu. Wielokrotnie takie stanowiska potwierdzały urzędy skarbowe w wydawanych interpretacjach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00