Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2020, sygn. 0115-KDWT.4011.53.2020.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.53.2020.2.BK

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2020 r. (data wpływu 21 lipca 2020 r.) uzupełnionym w dniu 18 września 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 września 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od stycznia 2020 r. Od początku prowadzenia działalności zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Nie zatrudnia pracowników ani wykonawców na umowy cywilnoprawne. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy. Jest opodatkowany w oparciu przepisy UPDOF - nie w formach ryczałtowych. Prowadzi działalność w zakresie informatyki oraz wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Przychód z działalności informatycznej na dzień sporządzenia niniejszego wniosku stanowi ok. 85% ogółu przychodów z Jego działalności.

W ramach zawartej umowy z zagraniczną firmą tworzy i rozwija oprogramowanie komputerowe, które z kolei, jest przez tę firmę integrowane i przekazywane jako aplikacja dla X. Wnioskodawca nie zna szczegółów współpracy pomiędzy swoim partnerem a X. Jego rola polega na tworzeniu oprogramowania i przekazywania go partnerowi. Na mocy zawartej umowy wraz z przekazaniem oprogramowania Wnioskodawca przenosi na zamawiającego wszelkie materialne prawa autorskie zarówno do oprogramowania, jak i baz danych i towarzyszącej dokumentacji, za co otrzymuje wynagrodzenie. Jest to umowa modelu współpracy B2B (business to business). Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przekazując opracowane przez siebie oprogramowanie, przenosi na kontrahenta prawa autorskie, zatem osiąga dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00