Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.491.2020.1.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.491.2020.1.AA
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego w ramach działalności gospodarczej po przekształceniu w spółkę kapitałową.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2020 r. (data wpływu 1 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego w ramach działalności gospodarczej po przekształceniu w spółkę kapitałową jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego w ramach działalności gospodarczej po przekształceniu w spółkę kapitałową.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W dniu 3 stycznia 2020 r. do Krajowego Rejestru Sądowego została wpisana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) powstała w wyniku przekształcenia Wnioskodawcy - przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: Przedsiębiorca lub Wnioskodawca) w spółkę kapitałową zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 505 z późn. zm.; dalej: KSH).
W związku z przekształceniem Przedsiębiorca objął () udziałów Spółki o łącznej wartości nominalnej (). W bilansie przekształcanego Przedsiębiorcy na dzień poprzedzający dzień dokonania przekształcenia wystąpił kapitał własny, utworzony między innymi z zysków wypracowanych przez Przedsiębiorcę przed przekształceniem. Wartość kapitału własnego Przedsiębiorcy przekroczyła ustalony w umowie kapitał zakładowy Spółki, która powstała w wyniku przekształcenia. Nadwyżka ta przekazana została na kapitał zapasowy spółki, tym samym wypracowany zysk przez Przedsiębiorcę (osobę fizyczną) stał się częścią kapitałów własnych spółki przekształconej. Wnioskodawca - osoba fizyczna pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczał za pomocą ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right