Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.410.2020.2.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.410.2020.2.KO
w zakresie prawa do zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 czerwca 2020 r. (data wpływu 1 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismem z 15 czerwca 2020 r. (data wpływu 18 czerwca 2020 r.) i z 3 sierpnia 2020 r. (data wpływu 3 sierpnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 czerwca 2020 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z 15 czerwca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 3 sierpnia 2020 r. (data wpływu 3 sierpnia 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 16 lipca 2020 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.410.2020.1.KO.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
1. Informacje ogólne
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Niniejszy wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego opisanego poniżej. W umowie spółki wskazane jest, że Wnioskodawca zajmuje się pośrednictwem finansowym. Taki przedmiot działalności jest zgłoszony do Krajowego Rejestru Sądowego i Wnioskodawca spełnia formalności wymagane do prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego (w tym posiadania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie pośrednictwa finansowego). Działalność Wnioskodawcy polega na internetowym pośrednictwie w zawieraniu przez banki i inne podobne instytucje (określane łącznie jako Instytucja finansowa) umów z klientami, którymi mogą być wszelkie podmioty korzystające z usług Instytucji finansowych, np. osoby fizyczne, osoby prawne, spółki posiadające osobowość prawną, spółki osobowe (dalej Potencjalny klient). Działalność Wnioskodawcy wygląda w następujący sposób. Wnioskodawca nabywa od uprawnionych podmiotów prawo do prezentowania wybranych przez Wnioskodawcę informacji na różnych stronach internetowych, np. portalach informacyjnych (strony takie będą dalej zwane Emitentami). W uproszczeniu można to porównać do zakupu powierzchni na stronach internetowych, która może być wykorzystywana i zagospodarowana w dość dowolny sposób (z ograniczeniami wynikającymi z postanowień umów oraz ogólnie obowiązujących przepisów prawa). Następnie Wnioskodawca zawiera umowy pośrednictwa (dalej Umowa pośrednictwa) z Instytucjami finansowymi. Dotyczą one wskazanych w Umowie Pośrednictwa produktów finansowych oraz określają zasady współpracy Wnioskodawcy (pośrednika) z Instytucją finansową. W ramach Umowy pośrednictwa Wnioskodawca zobowiązuje się do przekazywania Instytucji finansowej informacji umożliwiającej nawiązanie kontaktu z Potencjalnym klientem, czyli podmiotem zainteresowanym określonym w Umowie pośrednictwa produktem finansowym, np. pożyczką lub kredytem (dalej Produkt finansowy). W przypadku osób fizycznych - będzie to ta osoba, w przypadku pozostałych podmiotów - osoba wskazująca, że reprezentuje dany podmiot, co na dalszym etapie będzie podlegać weryfikacji przez Instytucję finansową. Po podpisaniu Umowy pośrednictwa Wnioskodawca będzie na stronie Emitentów przedstawiał określone informacje o Produktach finansowych oferowanych przez Instytucje finansowe w sposób zachęcający do skorzystania z tych Produktów finansowych. Wnioskodawca będzie korzystać z materiałów stworzonych przez Wnioskodawcę (na zamówienie Wnioskodawcy) albo udostępnionych przez Instytucję finansową. Celem Wnioskodawcy jest zachęcenie Potencjalnego klienta do skorzystania z Produktu finansowego oraz umożliwienie kontaktu między Potencjalnym klientem a Instytucją finansową. W tym celu Wnioskodawca będzie wykorzystywał Formularze kontaktowe lub Procesy online.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right