Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.99.2020.1.PJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.99.2020.1.PJ
Przepisy wyłączają obowiązek składania deklaracji przez podmiot zużywający energię elektryczną tylko w przypadku zwolnień, o których mowa w art. 30 ust. 6 lub 7 ustawy, nie zaś w przypadku zwolnień § 5 cytowanego rozporządzenia. Oznacza to, że Wnioskodawca pomimo, że wykonuje czynności, które są zwolnione z podatku akcyzowego będzie zobowiązany do złożenia deklaracji.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 maja 2020 r. (data wpływu: 8 maja 2020 r.) uzupełnionego pismem z 8 maja 2020 r. (data wpływu do Organu: 20 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie:
- braku obowiązku rejestracji na potrzeby podatku akcyzowego jest prawidłowe,
- braku obowiązku składania deklaracji dla podatku akcyzowego jest nieprawidłowe,
- braku prowadzenia ewidencji zużycia energii elektrycznej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku rejestracji na potrzeby podatku akcyzowego, obowiązku składania deklaracji dla podatku akcyzowego oraz prowadzenia ewidencji zużycia energii elektrycznej. W dniu 20 maja 2020 r. do Organu wpłynęło pismo Wnioskodawcy z 8 maja 2020 r. przekazane zgodnie z właściwością przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w X. stanowiące uzupełnienie własnego stanowiska Wnioskodawcy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka X. Sp. z o.o.(dalej: Spółka albo Wnioskodawca) jest producentem kosmetyków i farmaceutyków. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem akcyzy wyłącznie z tytułu wykorzystywania wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów energetycznych z zerową stawką akcyzy, to jest surowców i materiałów pomocniczych, wykorzystywanych w produkcji kosmetyków oraz produktów leczniczych. Spółka wybudowała instalację fotowoltaiczną na jednym z budynków produkcyjno-magazynowych na terenie zakładu produkcyjnego. Instalacja została uruchomiona jednakże bez podłączenia do sieci przesyłowej. Przedmiotowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 98,82 kWp jest urządzeniem wytwarzającym prąd elektryczny korzystając jedynie z energii promieniowania słonecznego. Energia elektryczna uzyskiwana z instalacji wykorzystującej energię promieniowania słonecznego jest zaliczana do odnawialnego źródła energii w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2015 r., poz. 478, ze zm.). Energia elektryczna w całości jest i w przyszłości będzie zużywana jedynie na własne potrzeby związane z prowadzeniem podstawowej działalności gospodarczej. Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne. Przedmiotowa instalacja jest pierwszą tego typu instalacją zainstalowaną przez spółkę. Z uwagi na to, że spółka nie ma doświadczenia związanego ze zużywaniem energii elektrycznej pozyskiwanej z tego typu instalacji, to nie może wykluczyć, że część energii elektrycznej będzie oddawała do spółki zajmującej się obrotem energią elektryczną. W związku z zakończeniem prac instalacyjnych nastąpiło pierwsze zużycie wyprodukowanej z instalacji energii. W związku z powyższym spółka powzięła wątpliwość co do obowiązków leżących po jej stronie wynikających z ustawy o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 (Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.)
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right