Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2024-06-26

Rozliczenie akcyzowe wakacyjnych nadwyżek energii z fotowoltaiki w szkołach

Fotowoltaika to pewnego rodzaju niezależność energetyczna, ale także duże oszczędności w kosztach za zużycie energii. Korzystają z niej nie tylko osoby prywatne czy przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą, ale także jednostki samorządu i szkoły. Sama produkcja prądu nie podlega akcyzie, ale już jego zużycie oraz dalsza sprzedaż – tak. Problemy pojawiają się także wtedy, gdy powstają nadwyżki prądu. Taka sytuacja ma miejsce w szkołach w okresie wakacji. Czy możliwa jest odsprzedaż takich nadwyżek i z jakimi konsekwencjami podatkowymi? Otóż tak, jednak obwarowane jest to licznymi warunkami.

W lipcu i sierpniu z powodów oczywistych nie jest zużywana cała energia pozyskiwana z zainstalowanych w szkołach paneli fotowoltaicznych. W takiej sytuacji powstają nadwyżki prądu. Nasuwa się pytanie, czy w związku z tym istnieją obowiązki akcyzowe i na kim spoczywają. Aby udzielić odpowiedzi, przede wszystkim należy wyjaśnić:

1) kiedy faktycznie powstaną jakiekolwiek nadwyżki, gdyż uwarunkowania techniczne mogą sprawić, że czasami nie oddamy prądu, który powstaje w panelach,

2) czy ewentualne nadwyżki oddajemy do sieci,

3) czy powstałe nadwyżki możemy technicznie sprzedać podmiotowi trzeciemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00