Magazyn energii elektrycznej. Obowiązki i warunki prowadzenia
Coraz więcej podmiotów zastanawia się nad zainwestowaniem w magazyny energii elektrycznej. Gdy magazyn ma łączną moc zainstalowaną elektryczną większą niż 10 MW, konieczne jest uzyskanie koncesji. Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie magazynowania energii elektrycznej bez wymaganej koncesji podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Na podmiotach ciążą także obowiązki akcyzowe, takie jak konieczność rejestracji do akcyzy i składania deklaracji.
W obecnej chwili, wobec permanentnych wzrostów cen energii i jej nośników, coraz więcej osób zastanawia się nad zainwestowaniem w magazyny energii elektrycznej. Chodzi tu nie tylko o magazyny, które będą częścią posiadanej instalacji fotowoltaicznej i będą wspierać jej użytkowanie, ale również o magazyny do wykorzystania komercyjnego.
Możliwość uruchomienia magazynów energii elektrycznej związana jest nie tylko z bezpośrednimi wydatkami na zakup i montaż odpowiedniej instalacji, ale również z koniecznością dopełnienia szeregu formalności i uiszczania różnorodnych opłat, wynikających z Prawa energetycznego i podatku akcyzowego.
1.Warunki przyłączenia magazynu do sieci
Tylko niektóre przedsiębiorstwa energetyczne muszą uzyskiwać koncesje na prowadzenie działalności i tylko niektóre podlegają wpisowi do stosownych rejestrów magazynów energii elektrycznej. Najpierw jednak należy zacząć od przyłączenia danego magazynu energii do sieci, bez czego nie można prowadzić tego typu działalności.