Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.397.2020.1.AMN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.397.2020.1.AMN

Powstanie przychodu oraz obowiązki płatnika.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2020 r. (data wpływu 14 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu jest prawidłowe,
  • obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodów oraz obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Bank (Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym, tj. posiada siedzibę i miejsce faktycznego zarządu na terytorium Polski. Wnioskodawca prowadzi działalność bankową na podstawie stosownego zezwolenia wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. W ramach prowadzonej działalności bankowej Wnioskodawca udzielał osobom fizycznym (Klienci) kredytów bankowych na cele mieszkaniowe zabezpieczonych hipotecznie.

Ze względu na obecną sytuację rynkową Wnioskodawca przewiduje, że możliwa jest wzmożona liczba pozwów Klientów mających na celu unieważnienie umów kredytowych. Roszczenia takie w ocenie Wnioskodawcy są całkowicie bezzasadne. Niemniej jednak Wnioskodawca nie może wykluczyć, że w określonych przypadkach powództwa te będą skuteczne i umowy kredytowe Wnioskodawcy z danymi Klientami będą uznane za nieważne. Treść sentencji wyroku może być sformułowana w różny sposób, niemniej skutki prawne wynikające z takiego wyroku będą prowadziły do konieczności dokonania stosownych rozliczeń. Obecnie w orzecznictwie istnieją znaczne rozbieżności co do tego, w jaki sposób należy rozliczyć nieważność umowy kredytu. Przeciwnicy Banku zazwyczaj twierdzą, iż w takiej sytuacji Wnioskodawca i Klient będą zobowiązani do zwrotu wszystkich świadczeń spełnionych na podstawie umowy. Innymi słowy w takim przypadku Klient twierdzi, iż byłby uprawniony do otrzymania od Wnioskodawcy wszystkich zapłaconych rat kredytu, a Bank będzie uprawniony do żądania od Klienta zwrotu kwoty wypłaconego oryginalnie kredytu. Bank takiego podejścia nie podziela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00