Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2020, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.241.2020.1.RR/MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.241.2020.1.RR/MM
braku obowiązku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności na rzecz usługodawców likwidujących szkody w ramach ubezpieczenia assistance
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2020 r. (data wpływu 20 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności na rzecz usługodawców likwidujących szkody w ramach ubezpieczenia assistance jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności na rzecz usługodawców likwidujących szkody w ramach ubezpieczenia assistance.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, należącym do grupy kapitałowej ().
Przedmiotem działalności Grupy jest działalność ubezpieczeniowa i reasekuracyjna. Spółka zajmuje się przede wszystkim świadczeniem usług ubezpieczeniowych, przez które - zgodnie z właściwymi regulacjami - rozumie się oferowanie i udzielanie ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.
Jednym z rodzajów oferowanych przez Spółkę usług jest ubezpieczenie assistance. Ubezpieczenie assistance jest to dobrowolne ubezpieczenie mające na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy polegającej w szczególności na (i) likwidacji szkody, lub (ii) zapewnieniu innych świadczeń ubezpieczonemu.
Omawiane ubezpieczenie assistance (po ziszczeniu się niezbędnych przesłanek) realizowane jest w taki sposób, że po zgłoszeniu szkody przez ubezpieczonego, usługodawca na podstawie umowy zawartej ze Spółką realizuje konkretne świadczenie na rzecz ubezpieczonego (np. elektryk usuwa awarię sieci elektrycznej). Usługodawcy są podatnikami VAT. Następnie usługodawca wystawia zbiorczą fakturę, za wszystkie wykonane usługi w danym okresie rozliczeniowym w ramach zawartej umowy, na podstawie której Spółka dokonuje płatności na rzecz usługodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right