Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.06.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.332.2020.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.332.2020.1.MM

Skutki podatkowe związane z zawarciem umowy użyczenia nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 3 marca 2020 r. (data wpływu 2 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z zawarciem umowy użyczenia nieruchomości &‒ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z zawarciem umowy użyczenia nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: ()
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: ()

przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

() (dalej: Wnioskodawcy) są braćmi oraz wspólnikami spółki cywilnej. Wnioskodawcy są polskimi rezydentami podatkowymi i posiadają na terytorium polski nieograniczony obowiązek podatkowy.

W ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy zajmują się przede wszystkim specjalistycznym szlifowaniem i polerowaniem posadzek przemysłowych.

Jak każda działalność gospodarcza, również działalność gospodarcza Wnioskodawców, wymaga tytułu prawnego do nieruchomości. Nieruchomość musi być wykorzystywana jako magazyn, biuro, miejsce spotkań z kontrahentami itp.

W związku z rozwojem firmy, Wnioskodawcy są zmuszeni do przeniesienia się do większej nieruchomości. Jedną z rozważanych przez Wnioskodawców nieruchomości jest nieruchomość należąca do ojca Wnioskodawców.

Ojciec Wnioskodawców chce oddać Wnioskodawcom nieruchomość, na podstawie umowy użyczenia określonej w art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.; dalej: Kc). Z tego tytułu Wnioskodawcy nie będą ponosili na rzecz ojca żadnych kosztów. Jednakże w związku z tym, że nieruchomość jest w złym stanie technicznym, Wnioskodawcy zmuszeni byli do poniesienia nakładów na nieruchomość tak, aby można było z niej korzystać w odpowiedni sposób. Wnioskodawcy już użytkują opisywaną nieruchomość oraz ponieśli na nią nakłady. Wnioskodawcy będą jeszcze ponosili nakłady na ww. nieruchomość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00