Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.244.2020.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.244.2020.1.PS

W zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik od dnia 2 stycznia 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (nr PKD: 62.01.Z). Podatnik rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnik od dnia 2 lutego 2020 r. świadczy usługi programistyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz X (zwanej dalej "Spółką") na podstawie umowy o świadczenie usług. W ramach tejże umowy Podatnik dokonuje przeniesienia na Spółkę całości autorskich praw majątkowych do tworzonych programów komputerowych, w zamian za wynagrodzenie.

Podatnik jako "data scientist" (brak polskiej nazwy tego zawodu) zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem modeli uczenia maszynowego (obszar sztucznej inteligencji). Korzysta przy tym z istniejących języków programowania (przede wszystkim y"), bibliotek (fragmentów kodu) oraz fachowej literatury, które służą za narzędzia do tworzenia autorskich rozwiązań. Wszystkie narzędzia używane przez Podatnika są ogólnie dostępne, na podstawie licencji Apache License 2.0 lub podobnych. Modele uczenia maszynowego (w postaci programów komputerowych) są tworzone, rozwijane i ulepszane przez Podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i stanowią rezultaty jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a tym samym są utworami podlegającymi ochronie na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka w ramach współpracy udostępnia Podatnikowi sprzęt niezbędny do świadczenia przez niego usług oraz przestrzeń biurową, którą Podatnik współdzieli z kilkoma innymi współpracownikami Spółki. Podatnik tworzy jednak utwory całkowicie samodzielnie, osobiście projektując i implementując modele uczenia maszynowego. Jeśli tworzony przez niego model jest częścią większego projektu Spółki, Podatnik każdorazowo tworzy samodzielnie programy komputerowe, w z góry określonym i indywidualnym obszarze projektu. Podatnik tworzy modele uczenia maszynowego (w tym głębokiego uczenia - sztuczne sieci neuronowe), wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie oraz swoje kompetencje matematyczne (jest doktorem nauk matematycznych w dziedzinie matematyki). W oparciu o wiedzę z aktualnych konferencji naukowych, artykułów i innych publikacji Podatnik opracowuje autorskie rozwiązania, które są następnie wdrażane w systemach klientów Spółki. Tworzone przez Podatnika modele uczenia maszynowego analizują przedłożone przez Spółkę dane (dane ekonomiczne, statystyczne, multimedia: obrazy, język naturalny itp.) i proponują najlepsze możliwe rozwiązania. Ponadto niekiedy Podatnik tworzy od podstaw nową funkcjonalność w systemie klienta Spółki opartą na sztucznej inteligencji (np. automatyczne rozpoznawanie twarzy). Przy tworzonych modelach uczenia maszynowego Podatnik każdorazowo korzysta z najnowszych standardów i trendów z dziedziny sztucznej inteligencji. Podatnik tworzy dla Spółki modele uczenia maszynowego w ramach samodzielnej działalności o charakterze twórczym, prowadzonej w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany. Ponadto nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji oraz programowania i tworzy nowe (lub ulepszone) produkty, procesy i usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00