Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.217.2020.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.217.2020.2.MK

prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania oraz podstawa opodatkowania dla usług usuwania foli rolniczych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2020 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 21 maja 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania oraz podstawy opodatkowania dla usług usuwania foli rolniczych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania oraz podstawy opodatkowania dla usług usuwania foli rolniczych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2020 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina .. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT i ubiega się o dotację na realizację projektu pn. ..., dotacja ma pochodzić ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadanie wymienione we wniosku jest zadaniem własnym Gminy, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506). Podstawa prawna działania - art. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r., poz. 2010) oraz ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2019 r poz. 1396). Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej realizowane będzie przez firmę wyłonioną w postępowaniu. Gmina nabywa usługi we własnym imieniu, a faktury za wykonanie usługi wystawiane będą na Wnioskodawcę Całkowity zakres prac realizowany przez firmę będzie obejmował zgromadzenie odbiór oraz utylizację i unieszkodliwienie foli rolniczych z gospodarstw rolnych Gminy .- osób fizycznych nieprowadzących działalności rolniczej. Utylizacja i unieszkodliwianie odpadów polegać będzie na tym że: folie rolnicze i pozostałe odpady takie jak siatka i sznurek do owijania balotów opakowań po nawozach i typu Big Bag będą zebrane i przekazane do dalszego recyklingu po wcześniejszym oczyszczeniu lub unieszkodliwione w dalszym procesie ich utylizacji (odpowiednie spalanie). Efektem realizacji projektu będzie wzrost masy odpadów poddany odzyskowi lub unieszkodliwieniu, zapobieganie gromadzenia i zalegania w/w odpadów na terenach gospodarstw rolnych z terenu Gminy. W związku z realizacją zadań własnych Gmina ma możliwość pozyskać dotację, która może być na poziomie do 70% całkowitych kosztów zadania. Pozostałe 30% kosztów pochodzić będzie ze środków własnych Gminy, w związku z powyższym mieszkańcy Gminy nie będą zobowiązani do ponoszenia jakichkolwiek opłat, wkładu własnego. Dotacja otrzymana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację w/w zadania będzie przyjęta jako dochód w budżecie Gminy. Ostatecznie otrzymane z NFOŚiGW środki będą stanowiły częściową refundację ponoszonych przez Gminę kosztów związanych z realizacją zadania własnego Gminy jako samorządu tj. zadania związanego z utrzymaniem porządku i czystości w Gminie. Wnioskodawca otrzymuje środki na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, zatem nie ma możliwości niezrealizowania zadania i otrzymania dotacji. Wysokość dotacji nie zależy od ilości mieszkańców, ani od ilości zebranych foli rolniczych . Osoby fizyczne zakwalifikowane do zadania nie otrzymają żadnych środków finansowych. W związku z tym, że realizacja zadania wynika z obowiązków ustawowych nałożonych na Gminę, w trakcie realizacji projektu Gmina . nie będzie zawierać umów z mieszkańcami Gminy na realizację w/w zadania Po zakończeniu zadania Gmina otrzyma dofinansowanie będące częściową refundacją poniesionych kosztów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00