Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.213.2020.2.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.213.2020.2.RR

możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2020 r. (data wpływu 20 lutego 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 kwietnia 2020 r. (data wpływu 8 kwietnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 25 marca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.213.2020.1.ST (doręczonym dnia 31 marca 2020 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 8 kwietnia 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (data nadania 6 kwietnia 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca posiadający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem działalności jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca dla wykonywanej działalności gospodarczej, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dodatkowo, Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która jest zgodna z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) i pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, od dnia 1 stycznia do dnia 30 listopada 2019 r., na podstawie zawartej umowy (dalej: Umowa), Wnioskodawca świadczył usługi informatyczne na rzecz podmiotu gospodarczego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Usługobiorca). Przedmiotem współpracy było świadczenie usług związanych z oprogramowaniem, polegających na tworzeniu autorskiego programu będącego elementem platformy, której głównym zadaniem jest dostarczanie reklam użytkownikom smartfonów w oparciu o ich aktualną lokalizację ustalaną na podstawie sygnału WiFi. Oprogramowanie wytworzone przez Wnioskodawcę odpowiedzialne było za gromadzenie, walidację i udostępnianie danych o lokalizacjach, sieciach WiFi oraz o sygnale sieci widocznych dla użytkowników smartfonów. Pozyskane dane udostępniane są innym usługom stanowiącym integralną część całej platformy poprzez programistyczny interfejs aplikacyjny (ang. API), a następnie podlegają analizie, w wyniku której ustalane są dokładne lokalizacje użytkowników. W ramach świadczonych usług Wnioskodawca był również odpowiedzialny za opracowywanie najbardziej wydajnych metod komunikacji, które używane są do wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Programy budowane przez Wnioskodawcę implementowane były w wysokopoziomowych językach programowania opartych o maszynę wirtualną. Końcowy artefakt był kompilowany do kodu bajtowego, pakowany przy użyciu technologii konteneryzacji, a finalnie składowany w tzw. repozytorium obrazów, z którego ostatecznie wdrażany był na produkcję jako jeden z elementów budowanej platformy. Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę było rezultatem Jego własnej, indywidualnej i twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, dalej: ustawa o prawie autorskim).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00